2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu iş sözleşmesi başta olmak üzere, özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerin çerçevelerini belirlemek adına önemlidir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu işçisinin zam oranını açıkladı. Erdoğan, "700 bin kamu işçisinin zam oranı yüzde 45 zam yapıyoruz." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

“Arkadaşlarımızın yapmış oldukları görüşmeler üzerinde ben de vicdanımı, değerlerimi bunları bir kenara koymadan ülkemin de menfaatlerini bir kenara koymadan şöyle hesabi olmanın ötesinde hasbi bir değerlendirme yapalım istedim.

Çalışma hayatımızın kıymetli temsilcilerini ve bunun yanında onların uzandığı bütün aile efradı, çocukları vesaireyi düşünerek, bugüne hazırlığımızı yaptık. Bugün Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü imza töreni vesilesiyle milletimizin huzurundayız.

Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024 döneminde alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Çerçeve anlaşma protokolümüz, kamu idareleri ve bağlı döner sermayeli kuruluşlar, fonlar ve kefalet sandıkları, özel kanunla kurulan kurumlar, genel bütçeden yardım alarak hizmet yürüten kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülleri ve bağlı ortaklıkları, sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait kuruluşlar, il özel idareleri, belediyelerle bağlı kuruluş ve işletmelerinde alın teri döken işçilerimizi kapsıyor."

Kamu işçilerine %45 zam
"Bugün imzalanacak protokolle kamu işçilerimizin, taban ücretleri, ücret zamları, sosyal yardımları, maktu ödemeleri, diğer özlük ve yan hakları belirlenmektedir. Epeyce ayrıntısı bulunan bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz.

Böylece en düşük kamu işçisi ücretini de 15 bin liraya çıkarıyoruz. Başkaca iş birimi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Ayrıca gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin de yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek, ücret zammı oranında artırıyoruz. Ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da artışlar da yapıyoruz. Toplu sözleşmenin işçilerimize, kurumlarımıza hayırlı olmasını özellikle diliyorum."

4D KAMU İŞÇİSİ 2023 MAAŞ TABLOSU 

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri;

SSK ve Bağ-Kur emeklisi ile EYT'den emekli olan vatandaşlar için temmuz ayında bir enflasyon artışı yapılacak. Bu artış aylık enflasyon oranında olacak. 

Yapılan tahmilere göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 21'i geçmesi bekleniyor. Ancak bunun üzerine bir de rafah payı eklenebilir. Cumnhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında bu konuda açıklama yapmıştı. Refah payı ile beraber emeklilerin artışının da kamu işçilerinin zam oranına yaklaşması bekleniyor. Böylelikle artışın yüzde 35-40 civarında olması öngörülüyor. 

MEMURLAR VE MEMUR EMEKLİLERİ:

Kamu çalışanları ve Emekli Sandığı emeklileri de Temmuz ayında yılın ikinci artışı olacaktır. Burada yüzde 6 oranındaki toplu sözleşme artışına ilaveten enflasyon farkı gelecek. 

Belediye şirket işçileri kadroya ne zaman alınacak? Belediye şirket işçileri kadroya ne zaman alınacak?

Memurlar ve memur emeklileri de refah payı alacak. Bu kesimin de zam oranlarının kamu işçilerine yapıalcak orana yaklaşması bekleniyor. 

KAYNAK:TAKVİM