28 Şubat Davası'ndan yargılanan rütbeli askerler hakkında af kararı çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, cezaları kaldırılan isimler arasında Aydan Erol, Çetin Doğan, Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Cevat Özkaynak, Yıldırım Türker ve Erol Özkasnak yer aldı.

Kararın yayımlanmasının ardından bugün, Çetin Doğan cezaevinden tahliye edildi.

Buca Cezaevi'nden tahliye edilen Doğan, yaptığı ilk açıklamasında "Bir af söz konusu değil, anayasanın gereği yapıldı" diye konuştu.

BAŞKA BİR AF KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan bir diğer af kararından, 2019 yılında gerçekleştirilen 31 Mart seçimlerinde, Saadet Partili sandık görevlisini tabancayla öldüren ve 2 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Hacı Sülük de faydalandı.

NELER OLMUŞTU?

2021 yılında, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Şubat davası kapsamında eski üst düzey askeri yetkililerden Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Erol Özkasnak ve Çetin Doğan'ın da aralarında yer aldığı 14 kişiye verilen müebbet hapis cezalarını onaylamıştı. Kararda adı geçen 14 kişi, karardan iki gün sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Çevik Bir, sağlık sorunları sebebiyle 2 Ağustos 2022'de serbest bırakıldı. Emekli Korgeneral Vural Avar ise cezaevinde 20 Aralık 2022'de vefat etti.

Ardından, sağlık durumları sebebiyle emekli Korgeneral Hakkı Kılınç 11 Ocak 2023'te, eski Orgeneral İlhan Kılıç ve eski Tümgeneral Kenan Deniz ise 26 Ocak 2023'te tahliye edildi.

Aydın'da korkutan yangın:  Ev yangınları diğer evlere ve ormana sıçradı Aydın'da korkutan yangın: Ev yangınları diğer evlere ve ormana sıçradı

Mart 2023'te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sağlık sorunlarını göz önünde bulundurarak emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, emekli Korgeneral Hakkı Kılınç ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in kalan cezalarını affetti.

"CUMHURBAŞKANIMIZ AF YETKİSİNİ KULLANDI"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cezalarını kaldırdığı, 28 Şubat davası hükümlüsü eski generallerin de aralarında bulunduğu 14 hükümlüye ilişkin, "Cumhurbaşkanımız af yetkisini kullandı, bugün tahliyeler gerçekleşir" dedi.

"GECİKMİŞ AMA DOĞRU ADIM"

28 Şubat davasından hükümlü olan generallerin tahliyesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in 2 Mayıs'taki görüşmesinden beri gündemdeydi. Erdoğan'ın yeni bir dönemin başladığını söyleyerek “siyasette yumuşama” diye ifade ettiği görüşmede, Özel 28 Şubat hükümlüsü generalleri de gündeme getirmişti. Kulislere göre, Özel konuyu açtığında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Ben zaten o konuda talimat vermiştim, değerlendiririz" dediği aktarıldı.

Özel, kararın ardından yaptığı ilk açıklamada, "İleri derecede hastalıkları bulunan hükümlü generaller Çetin Doğan, Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak ve Erol Özkasnak'ın cezalarının kaldırılma kararları gecikmiş ama doğru bir adımdır. Ailelerinin gözü aydın" dedi.

Editör: Yudum Özel