AK Partili Usta yapmış olduğu açıklamada, "Can Atalay kararı bugün veya bu hafta Meclis'te okunarak milletvekilliği düşecek" dedi. 

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında bugün toplandı. Gezi olaylarında 18 yıl hapis cezasına mahkum çarptırılan ve AYM'nin 2 kez hak ihlali kararı onaylanmasına  rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Yargıtay 3. Dairesi'nin verdiği milletvekilliğinin düşürülmesi kararı okutuldu, Atalay'ın vekilliği düşürüldü. 

TBMM Başkanı Kurtulmuş: "Yeni Anayasa için sonuna kadar mücadele edeceğim" TBMM Başkanı Kurtulmuş: "Yeni Anayasa için sonuna kadar mücadele edeceğim"

CHP'nin kapalı oturum yazısında Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi kararının okutulacağının 14.55'te açıklandı. Dilekçede kapalı oturum talebinin gerekçesi için şu açıklamalarda bulunuldu:

"Konu, yalnızca bir milletvekilinin seçme ve seçilme hakkının engellenmesi değil, açık biçimde Anayasa'nın ihlal edilmesi ve yüksek yargı organları arasındaki çatışma üzerinden Anayasal düzenin işlemez hale getirilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın ihlali anlamına gelen ve ülkemizin ve demokratik rejimin geleceğini tehdit eden bu gelişmeyi değerlendirmek üzere CHP grubu olarak kapalı oturum talep ediyoruz."

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, kapalı oturumda yer alma hakkına sahip olmayan kişilerin TBMM Genel Kurulu'ndan ayrılmasını için açıklama yaptı. Ardından salon boşaltıldı. 

TBMM Genel Kurulu'nun toplandığı esnada DEM Parti Grubu sıralarında "Can Atalay'a özgürlük" yazılı pankartların olduğu belirtildi.