Almanya'da Adalet Bakanlığının X hesabından yapılan açıklamada, "'Nehirden denize' ifadesi bir Hamas sloganıdır. Hamas'ın Almanya'da faaliyet göstermesi yasaklanmıştır. Dolayısıyla, münferit vakanın koşullarına bağlı olarak, bu sloganın kullanılması yasaklı bir örgütün propagandasının kullanılması anlamına gelebilir. Bu da suç teşkil etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Bremen kent idaresi iki hafta önce bir grup Filistin destekçisine "Nehirden denize" ve "Çocuk katili İsrail" sloganlarına yasağı getirmiş ancak Yüksek Eyalet İdari Mahkemesi bu ifadelerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği yönünde hüküm vermişti.

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırıların ne zamana kadar süreceğini açıkladı! İsrail, Gazze'ye yönelik saldırıların ne zamana kadar süreceğini açıkladı!

Bremen Eyalet İçişleri Bakanı Ulrich Maeurer'in karara itirazda bulunması üzerine mahkeme, bu sefer "Nehirden denize" sloganının kullanılamayacağını ancak "Çocuk katili İsrail" sloganı atılabileceğine karar vermişti.

Editör: Yudum Özel