İstanbul Bakırköy'de bir anaokulunda otizmli öğrenci mezuniyet töreninde öğretmenleri tarafından dışlanarak yer almadı. Otizmli çocuğun annesi, sosyal medya hesabında, diğer öğrenciler gösteri yaparken oğlu ile dans ettiği anları paylaşarak yaşananlara tepki gösterdi.

"ARTIK DAYANAMIYORUM YOK SAYILMASINA ÖZEL ÇOCUKLARIN"

Paylaştığı video kısa sürede gündeme otururken anne Ezgi Desovalı, paylaşımın altına düştüğü şu not ile sitem etti:

Düzce Valiliğinden Akçakoca’da deniz yüzeyindeki köpüklenmeye ilişkin açıklama Düzce Valiliğinden Akçakoca’da deniz yüzeyindeki köpüklenmeye ilişkin açıklama

"Değerli arkadaşlarım, Şimdi sizlerden canım oğlum için destek bekliyorum. Ve bilin ki sadece özet geçiyorum. Oğlum Asil Ahmet Kurt anaokulu kaynaştırma öğrencisidir. Bugüne kadar önce devlet tarafından kaydının düştüğü okulda sorun yaşandı. Ağladım içime attım sustum. Okul değiştirdik. Mevcut okulda kaynaştırma olarak gideceği saatleri kendileri belirlediler. Zaman içinde kahvaltı saatine (1 saat) çekildi yemediği biline biline. Sürekli alttan aldık ki beni tanıyan bilir çok sabırlıyım.

Ne istedilerse yaptık. Oğlumu bir birey olarak görmeyi bırakın, hiçbir materyal vb istenmedi bile ki alalım. Sonra yine sınıfı öğleye kaydırıldı. Şimdi olacak derken her gün oğlumun kaynaşmasının ona faydasını izlerken bugün ki mezuniyet ile yıkıma uğradım. Ki oğlumun yaş olarak son şansı ve artık ilkokula ( rehabiiltasyon tarafından karar verilen okula) devam etmek zorunda.

Tüm sene savaş verdik oğlum kaynaşabilsin diye. Bugün mutlu mutlu mezuniyetine gittik. Ancak anladım ki tüm sene oğlumun ismi bile öğrenilememiş. Farkettiğim anda Asil için gururlanıp ağlarken, yaşadığım hayal kırıklığıyla, mutluluk gözyaşlarım bir anda donakalmamla sonuçlandı. Bıktım artık başkalaştırılmaktan… Artık dayanamıyorum yok sayılmasına özel çocukların.."

DESTEK MESAJI GELDİ

Yaşanan olay, sosyal medyada gündem olurken herkes duruma tepki gösterdi. Anne Desovalı'nın paylaşımının altına birçok destek mesajı gelirken, kimi kullanıcılar ise kurumun kapatılması gerektiğini savunarak Milli Eğitim Bakanlığı'na seslendi. Kimi vatandaşlar ise öğretmenlik mesleğinin bu olmadığını ve yaklaşımın çok yanlış olduğunu belirtti. 

Editör: Gizem Külcü