Kripto dolandırıcılığına ilişkin düzenlenen operasyonda İstanbul’da gözaltına alınıp Ankara’ya gönderilen Aşkım Kapışmak’ın yapıya insan kazandırma iddiasıyla sorgulanacağı bildirildi.

Ankara'da merkezli 21 ilde, 'Smart Trade Coin' isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden 'sıfır risk ile yüksek kazanç' vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen kişilere yönelik 'Sibergöz-42' operasyonları düzenlendi. 

152 şüpheliye yönelik operasyonda, şüphelilerden 127'si gözaltına alındı. Şüphelilerin, 1 milyar dolar (32 milyar TL) haksız kazanç elde ettiği belirlendi. Ayrıca, 1 milyar TL değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır mal varlığına, 1 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Hande Erçel ve Barış Arduç 'Rüzgara Bırak' filminde buluştu! İşte ilk kare Hande Erçel ve Barış Arduç 'Rüzgara Bırak' filminde buluştu! İşte ilk kare

Düzenlenen operasyon kapsamında, yazar Aşkım Kapışmak da İstanbul'da gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara'ya getirilen Kapışmak'ın örgütün yöneticileriyle birlikte 'Eğitim ve Bilgilendirme Kampı' adı altında toplantılar yaptığı ve katılımcılara sertifikalar verdiği belirtildi.

Bu çerçevede, yazar Kapışmak hakkında, 'yapıya insan kazandırma' faaliyetleri iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü aktarıldı.

Editör: Yudum Özel