AK Parti Genel Merkezi'nde bayramlaşma! CHP ve MHP heyetleri ziyaret etti AK Parti Genel Merkezi'nde bayramlaşma! CHP ve MHP heyetleri ziyaret etti

 Gazze'de devam eden savaşa dair açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, toplantı açılışında konuştu. Filistin'in er geç Birleşmiş Milletlere tam üye olacağına vurgu yapan Fidan "D-8 ülkeleri olarak Filistin'in yanındayız" mesajı vererek, Netanyahu'ya sert eleştirilerde bulundu.

"KATLİAM YAPANLAR MUTLAKA HESAP VERECEK"

Bakan Fidan, "Bağımsız ve egemen Filistin Devleti'nin kurulmasından başka bir seçenek yoktur. Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında bulunacağız ve yeniden inşa sürecinde her zaman destekte bulunacağız. Gazze'nin ümide ihtiyacı var." açıklamasında bulunup, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu kastederek "Katliamı gerçekleştirenler mutlaka hesap verecek." çıkışında bulundu.

DEVLETLERE ÇAĞRI YAPTI

Bakan Fidan, Filistin Devleti'ni tanımaları için diğer ülkelere de çağrıda bulunduklarını aktararak şu ifadelere yer verdi:

"Bizler Filistin'e desteğimizi en güçlü şekilde duyuruyoruz. Birleşmiş Milletler de bu çağrıya yanıt vermeli. Filistin her türlü desteği, yasal bir devlet olarak hak ediyor." 

"BAĞIMSIZ BİR FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASINDAN BAŞKA ÇARE YOKTUR"

Çağrılarının sürdürülebilir bir ateşkes ve kalıcı barışı sağlamaya yönelik olduğunu yineleyen Bakan Fidan şu açıklamalarda bulundu:

"Bu savaş İsrail-Filistin savaşı değil, küresel demokrasiye bir meydan okuma. Bu çerçevede, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından başka çare yoktur. Daha önce denenmemiş, farklı yaklaşımları desteklemeliyiz. Türkiye olarak bu çabaların yanında olacağız. Filistin'in birliğini destekleyeceğiz."

2 DEVLETLİ ÇÖZÜM

Türkiye'nin ikili devlet çözümünden yana olduğunu vurgulayan Bakan Fidan, kalıcı barışın yolunun savaşmaktan değil anlaşmaların uygulanması ve uluslararası diplomatik çabalarla gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Kaynak: SonDakika.com