Hastanelerde onaylı randevu sistemi, 13 Mayıs Pazartesi günü başladı. Yeni sistemin, randevuya katılım oranını artırdığı açıklandı.

Bilecik'te izinsiz kazı yapan 2 kişi ölü bulundu Bilecik'te izinsiz kazı yapan 2 kişi ölü bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda bir sorunla karşılaşılmadığını söyleyebilirim. Özellikle sadakatsizlik ve son dakika iptalleri sebebiyle kapasitemizin yüzde 30'unu kullanamıyorduk. Bu anlamda sadakat oranında, randevusuna gelen vatandaşımızın oranında önemli artış olduğunu söyleyebilirim."

"BİR AYLIK SONUÇLARI GELECEK AY AÇIKLAYACAĞIZ"

Bakan Koca, yeni sistemin Sağlık Bakanlığı'nda gerçekleştirilecek Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda değerlendirileceğini dile getirdi.

Bakan Koca, "Bir aylık sonuçları da gelecek ay açıklayacağız. Bütün medyaya açık bir şekilde değerlendirme sonuçlarını açıklamış olacağız. Buradaki esas gündemimiz vatandaşımızı daha hızlı sağlık hizmetine eriştirmek" diye konuştu. 

Sağlık Bakanı Koca, hastanelerde branş bazlı değerlendirmeler yapıldığını da anımsatarak şu ifadelere yer verdi: 

"Hem illerimizde hem hastanelerimizde, başta şehir hastanelerimiz ve eğitim araştırma hastanelerimiz olmak üzere teker teker ziyaret ederek değerlendirmeler yapıyoruz. Gerektiğinde klinik klinik, birim birim değerlendirme noktasına kadar iniyoruz. Vatandaşın sağlık hizmetine bütün branşlarda erişebilmesini sağlayabilene kadar çalışmaya devam edeceğiz."

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

Onaylı Randevu Sistemi'nde sağlık kuruluşları, MHRS internet sitesi, mobil uygulama veya ALO 182 çağrı merkezinde randevu oluşturulabiliyor.

Randevudan bir gün önce, saat 20.00'ye kadar hastaların randevusuna onay vermesi ya da randevusuna gelemeyeceğini bildirmesi gerekiyor.

Editör: Yudum Özel