Basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarına ilişkin, "Cumhurbaşkanı, devletin ve yürütmenin başıdır. Cumhurbaşkanı, yürütmeye ilişkin konularda Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarabilir. Cumhurbaşkanımızın zaten üst kademe yöneticilerini atama yetkisi anayasadan kaynaklanan bir yetkidir. Atamalara ilişkin bir yetki tartışması söz konusu değil." değerlendirmesinde bulundu. 

İspanya ile 11 anlaşma imzalandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İspanya önemli NATO müttefikimiz İspanya ile 11 anlaşma imzalandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İspanya önemli NATO müttefikimiz

BAKAN TUNÇ'UN DEĞERLENDİRMELERİ

Gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarına ilişkin sorusu üzerine açıklamalarda bulunan Tunç, şu ifadelerde bulundu:

"Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Cumhurbaşkanı yürütmeye ilişkin konularda Cumhurbaşkanı Kararnamesi çıkarabilir. Cumhurbaşkanı üst kademe yöneticilerini atama yetkisi de anayasadan kaynaklanan yetkisidir. Atamalara ilişkin yetki tartışması söz konusu değildir. Parlamenter sistemde kanunla düzenlendiği için sonrasında da KHK ile çakışan durumların 12 aylık süre içerisinde TBMM tarafından kanunla düzenlenmesi gerektiğine yönelik bir AYM kararıdır. Cumhurbaşkanımızın zaten üst kademe yöneticilerini atama yetkisi anayasadan kaynaklanan bir yetkidir. Yürütmeye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamelerini çıkarabilir."

Kaynak: T24