31 Mart seçimleri: Takvimde kritik tarihler 31 Mart seçimleri: Takvimde kritik tarihler
Türkiye, 31 Mart'ta yerel seçimler için sandık başına gidecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi için kritik bir yarış olması beklenirken siyasi partilerin adayları ile ilgili görüşmeler sürüyor. Son olarak Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) adayı Başak Demirtaş hakkında açıklama geldi. 

HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, İBB adayı olmayacağını kamuoyuna duyurdu.

Başak Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada 5 Şubat'ta DEM Parti heyetiyle bir araya geldiğini ifade ederken spekülasyonlara karşı uyarıda bulundu.

"GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDIK"

Başak Demirtaş yaptığı açıklamada; "Bununla birlikte gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız. Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır" bilgisini verdi.

Başak Demirtaş "Partimizin resmi açıklamaları dışındaki hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini, hiçbir spekülasyona prim verilmemesini özellikle rica ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

DEM PARTİ'DEN AÇIKLAMA 

DEM Parti'nin açıklamasında ise İstanbul'a ilişkin görüşmelerin özel olarak yürütüldüğüne dikkat çekildi.

CHP'nin Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi! CHP'nin Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi!

Başak Demirtaş'ın ismi öne çıkmasının partiye güç kattığı savunuldu. Açıklamadan detaylar şöyle oldu:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı için yaptığı irade beyanıyla partimizin seçim politikalarını destekleyerek bizleri daha da güçlendiren Başak Hanım’la sürecin başından itibaren istişare halindeyiz. Yetkili kurullarımız gelinen aşamada tüm seçenekleri masaya yatırarak gelişmeleri değerlendirmiş ve Başak Hanım’la bir araya gelerek tam bir uyum ve koordinasyon halinde ortaklaşarak aday olmaması görüşüne varılmıştır. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday isimlerimiz ise önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır. Sevgili Başak Demirtaş'a katkılarından ötürü olanca güvenimizle teşekkür ediyor, sürecin bundan sonraki kısmında da destek sunmaya devam edeceğini biliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı konusunda partimizin resmi açıklamaları dışında cereyan eden hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini ve hiçbir spekülasyona zemin sunulmamasını özellikle rica ediyoruz.