2023 Haziran ayında yapılması beklenen genel seçimlerin tarihinde tartışmalar ortaya atıldı. Erken seçime gidilecek mi? İşte sorunun cevabı...

Türkiye'nin heyecanla ve merakla beklediği genel seçime dokuz ay var. Seçim yaklaşırken erken seçim iddiaları da artıyor. Bu iddialara karşılık iktidar cephesinden yanıt geldi. İktidar, yeni seçim yasaları ile erken seçimin söz konusu olmadığını belirtiyor.

Muhalefet ise "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olabilecek mi" tartışmasını sürdürüyor. Bu sorunun aşılması için seçimlerin erkene alınması gerekiyor. 

Bu iddilar devam ederken MHP’li Büyükataman da Bursa'da yaptığı konuşma sırasında seçimlerin bir ay erkene alınabileceğini söyledi.

Soylu'dan Demirtaş'a çok sert tepki: 'O kadar aşağılıksın ki...' Soylu'dan Demirtaş'a çok sert tepki: 'O kadar aşağılıksın ki...'

Büyükataman, seçimle ilgili şunları söyledi:

Seçimler, 18 Haziran 2023 tarihinde ve zamanında yapılacaktır. Son zamanlarda seçimin erkene alınabileceğine dair söylemler medyada yer almaktadır. Özellikle muhalefet, bundan bir ay öncesine kadar seçimlerin erken yapılacağına yönelik hükümetin hazırlıklar yaptığını gündeme getirerek, tabanlarını ve kendi mensuplarını diri tutmak ve seçime hazır hale getirmek için böyle bir propaganda yürüttüler. Ama seçimler, mutlaka zamanında yapılacaktır. Belki haziran ayında Kurban Bayramı, üniversite sınavlarının olması gibi birtakım gerekçelerden kaynaklı bir ay seçimleri öne alma ihtimali söz konusu olabilir. Bu konuda bize intikal eden resmi teklif ve paylaşılan bir açıklama olmadı. Gazete köşelerinde yapılan yorumlara dayalı olarak bunu söylüyorum. Biz seçimlerin zamanında yapılacağına yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz.