Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan, günlük vaka 50 bin vaka olduğunu belirterek, ''Maskemizi kalabalık olan yerlerde takmalıyız'' dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vaka sayılarının günlük 50.000 olduğunu söyleyerek, "Bu rakamlar azımsanacak rakamlar değil. Bu yüzden mutlaka maskemizi kalabalık olan yerlerde takmalıyız" açıklamasında bulundu. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19, ülkemizde de binlerce can kaybı yaşanmasına, sosyal hayatın kısıtlanmasına, bunun akabinde ise ekonomik sıkıntıların yaşanmasına neden olmuştu. Kısıtlandırmaların kaldırılmasıyla ülke olarak yavaş yavaş eski günlere dönmeye başlayarak zorunlu maske kullanımını sadece belirli alanlara indirgemiştik.

Çin'de yeni bir virüs keşfedildi: Kır farelerinden bulaşıyor! Çin'de yeni bir virüs keşfedildi: Kır farelerinden bulaşıyor!

Ancak yaz mevsiminin gelmesi ile tatil sezonun açılması, uzun süren bayram tatili ile birlikte vaka sayılarında artış yaşanmaya başlandığı açıklanmıştı. Bu artışla birlikte Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan korkutan açıklama geldi. İlhan, artan vakalar nedeniyle toplu alanlarda maske kullanılması gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Bakıldığında dünyada koronavirüs vakalarında bir artış var. Yeni vakaların öldürücü olmadığını, daha çok grip-nezle gibi gittiğine şehit oluyoruz; ama ister istemez vaka sayısındaki artış ile beraber risk grubundaki vatandaşlarımızın etkilenme oranı artıyor. Risk grubunda olan vatandaşlarımızın koronavirüsü ağır geçirme, hastanede tedavi görme, yoğun bakımda olma ve vefat etme ihtimalleri maalesef daha da yüksek oluyor. Son 1 haftada günlük yaklaşık 50 bin vakamız olduğunu söylemek mümkün. Vefat sayısında da geçen haftaya göre yaklaşık yarı yarıya bir artış var. Günlük vefat sayısı da ortalama 22 olarak geçen hafta seyretmiş Bakanlık verilerine baktığımızda. Vefatlara baktığımızda maalesef kronik hastalığı olan, ileri yaştaki vatandaşların olduğuna şahit oluyoruz. Tabii bu rakamlar azımsanacak rakamlar değil. Bu yüzden mutlaka bireysel önlemelere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Maskemizi kalabalık olan yerlerde takmamız, ortamın havalandırılmasına mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor."

"MASKE TAKILMASI EN DOĞRU YAKLAŞIM"

Prof. Dr. İlhan, maskenin bazı alanlarda tekrar zorunlu olup olmayacağına ilişkin, "Sağlık kuruluşlarında maske takma halihazırda zorunlu. Bunun dışındaki diğer toplu alanlar, toplu taşımalar, uçaklar çok kalabalık AVM´lerde ise şu an böyle bir yaklaşım söz konusu değil. Vatandaşların bu tip yerlerde kendilerini korumak için kendi inisiyatiflerinde maske takmaları en doğru yaklaşım olacaktır" dedi.

Bayram sonrasında vakaların iki katına kadar artabileceğini söylediklerini ve bunun gerçekleştiğini ifade eden Prof. Dr. İlhan, "İnsanların bir arada olmak için çoğunlukla memleketlerine gittiği, tatil beldelerine gittiği, hareketliliğin çok olduğu zamanlar her ne kadar hava sıcak olduğu için insanlar dışarıda olmayı tercih etse de tabii bireysel dikkatsizlikler maalesef vakaların bu şekilde artmasına sebep oluyor. Bunların üzerine bulaştırıcılığı çok yüksek olan Omicron'un alt varyantlarını eklemek gerek. Böyle olduğu zaman şu an biz eğer kişisel önlemlerimizi arttırmaz, dikkat etmezsek, vakaların ne zaman aşağıya düşeceğinin tek yanıtı Omicron varyantının bulaştırıcılığı daha az bir varyanta dönüşmesine bağlı gibi görünüyor" dedi.

''GÜZ DÖNEMİ RİSK DAHA FAZLA''

Prof. Dr. İlhan, bireysel önlemlere dikkat edilmediği ve varyantın da devam etiği sürece vakaların bir süre daha böyle gideceğini söylemenin mümkün olduğunu belirterek, "Belki biraz daha ilerleyen günlerde biraz daha düşebilir bayramın etkisi; ama güz dönemi geldiğinde, okullar açıldığında, insanlar işlerine gittiğinde, cam, pencere daha fazla kapanmaya başladığında riskin daha fazla artabileceğini söylemek gerekiyor" dedi.