Cumhurbaşkanlığı erken seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi cumhurbaşkanı adayı olarak seçilen Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964 yılında Yalova ilinin Elmalık köyünde dünyaya geldi. İnce’nin annesinin ismi Zekiye, babasının ismi ise Şerif’dir.

Ülkü İnce ile hayatını birleştiren Salih Arda isminde bir oğlu bulunan İnce, ilk ve orta eğitimini Yalova ilinde tamamladı. Üniversite eğitimini ise Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi'ni bitirerek mezun oldu.

Eskiden CHP Grup Başkan vekilliği görevini devam ettiren ve şimdilerde Meclis'teki milletvekilliği görevini de sürdüren İnce, Fizik öğretmeni ve okul müdürü unvanıyla pek çok lisede görevde bulunmasıyla birlikte özel dershanelerde de eğitmenlik görevini devam ettirdi.

Muharrem İnce'nin partisinin logosu yayımlandı

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra aynı zamanda eğitimci olan İnce, Fizik öğretmeni ve okul müdürlüğü unvanıyla pek çok yerle görev yaptı. Bununla beraber özel dershanelerde de eğitmenlik görevini sürdürdü. 

Muharrem İnce'nin '1000 Günde Memleket Hareketi' hakkında neler biliniyor?  - BBC News Türkçe

2012 yılında “Buyurun Sayın İnce” isimli bir kitap yazan İnce,  Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne, Cumhuriyet Halk Partisi‘nden 22. dönemde Yalova milletvekili olarak göreve getirilmiştir. Şu anda da 23. dönemde de milletvekililiği görevini icra etmektedir.

24. Dönemde Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu Üyesi seçilen Muharrem İnce, 2002 genel seçimlerinde CHP Yalova milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi. 2007 genel seçimlerinde de partisi tarafından aday gösterildi ve seçim sonucunda meclisteki yerini korudu.  13 Haz 2011 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye milletvekili seçimlerinde tekrar Yalova CHP milletvekili seçildi.

Muharrem İnce'den cumhurbaşkanı adaylığında 'kayyum' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı erken seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçildi.