CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek olan asgari ücret için öneride bulundu.

İşçi, işveren ve sendikalardan oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında görüşmelere başlayarak 4. toplantının sonunda asgari ücret için nihai kararını açıklayacak.

Kulislerde 7 bin ve 8 bin gibi ücretler konuşulurken muhalefet kanadından asgari ücret için yeni bir öneri geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, katıldığı canlı yayında asgari ücret için rakam verdi. Kuşoğlu, asgari ücretin en az 10 bin lira olması gerektiğini söyledi.

Benzin, motorin, LPG'de indirim müjdesi Benzin, motorin, LPG'de indirim müjdesi

Kuşoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Geçen yılın bütçesi 1 trilyon 700 milyardı, bu senenin bütçesi 4,5 trilyon lira. 1,7'den 4,5'a çıktı. Enflasyon bu, bu işte enflasyonu gösteriyor. 1,7'den 4,5'a çıkan enflasyon yüzde 140'lık, 150'lik bir enflasyonu gösteriyor, enflasyon bu gerçek anlamda. Şimdi böyle olduğu zaman asgari ücrete de çalışanlara da işçiye, memura da buna göre zam vermek zorundasınız. Geçen sene neydi yılbaşındaki asgari ücret 4 bin 250, dolayısıyla yüzde 150 olunca ne yapması lazım 10 bini geçmesi lazım, bu kadar. 10 binin altında olmaması lazım. Bütçe de bunu yansıtıyor zaten."