Bakan Yerlikaya'dan, şehit Astsubay Kaya'nın Konya'daki ailesine bayram ziyareti Bakan Yerlikaya'dan, şehit Astsubay Kaya'nın Konya'daki ailesine bayram ziyareti

Bugün TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır yaptığı konuşmada, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun eleştirilerine de yer verdi. 

Bşarır, tasarruf tedbirlerinin sadece ezilen kesimi ilgilendirdiğini belirterek, kişisel işleri için özel uçak kullandığı iddia edilen bakanlara dair şu açıklamalarda bulundu:

"HAFTAYA JETGİLLER AİLESİNE YENİ ARKADAŞLARIMIZ DA KATILACAK"

"Her hafta birini açıklayacağız dedik. 'Jetgiller' yani bakangiller ailesine yeni bir arkadaşımız daha katıldı bugün; Tarım Bakanımız. Bu arkadaş da orman yangınları için Tarım Bakanlığı’nın aldığı 2016'daki uçakla Kıbrıs'a, Şanlıurfa'ya, Malatya'ya gitmiş. Haftaya Jetgiller ailesine yeni arkadaşlarımız da katılacak, bunları açıklamaya devam edeceğiz. Emekli, işçi zaten istemeden tasarruf yapmak zorunda ama bu bakanlarımız ivedi olmayan özel ihtiyaçlarını devletin bu uçağıyla yürütüyor bunu da çıkıp açıklama yağıyor. Halkımızın takdirine bırakıyorum. Özür değil istifayı gerektiren bir durum. Türkiye bu bakangilleri unutmasın."

"BİR SÜRÜ YASA GELİYOR, GELMEYE DE DEVAM EDECEK"

Başarır, Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası ekonomiye ilişkin açıklamalarına da değinerek, "Geçen yıl asgari ücretle bin 933 ekmek alabilen bir işçimiz bugün bin 700 ekmek alıyor. Yaklaşık bir ay sonra bu Meclis kapanacak. Belki bakan, milletvekilleri özel uçaklarıyla tatillere gidecek. Güzel bir yaşama doğru yelken açacaklar ama ben CHP adına şunu söylüyorum. Emeklinin sorununu çözmeden tatile gidiyorsanız aldığınız maaş haram olsun size. Bir sürü yasa geliyor, gelmeye de devam edecek. Meclis çok rahat toplanır, en düşük emekli maaşını asgari ücret yapar emekli bu bayramı rahat geçirir. Bunu yapmadan AKP ve MHP grubu tatile giderse 85 milyonun, milyonlarca emeklinin, işçinin hakkını ödeyemez. Gelin bu Meclis kapanmadan işçinin, memurun sorunlarını çözelim" açıklamasında bulundu.

"BU 5 YILIN HESABINI SORMALI"

Konuşmasının devamında Başarır, AYM'nin KHK ve Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Erdoğan'ın kullandığı bazı yetkileri iptal ettiğini anımsatarak şu ifadelere yer verdi:

"Bu kararlarla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen ucube sistemin iskeletinin tamamen çöktüğünü görüyoruz. Demek ki bu sistemde Cumhurbaşkanı anayasayı ayaklar altına alarak 5 yıl ülkeyi yönetti. Şimdi acele bu yasaları getirip Meclis'ten geçirecekler. Meclis'in yapması gereken yasaları eğer tek adama verirsen işte böyle bir rezalet çıkar. AYM şunu söylüyor; tek adam imzayla bu ülkenin kaderini etkileyen kararları artık alamaz. Yetkili tek karar yeri bu parlamentodur. Ama birileri hukuksuz geçen bu 5 yılın hesabını sormalı." 

Başarır, burada yaptığı konuşmalarda gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başarır, kendisine yöneltilen İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun bugünkü grup toplantısında CHP'ye geçen Aykut Kaya üzerinden partisine yönelik eleştirilerine ilişkin soruya şu sözlerle cevap verdi:

"BİZ MUHALEFETE MUHALEFET ETMİYORUZ"

"Biz muhalefete muhalefet etmiyoruz. 31 Mart seçimlerinden önce de bunu söyledik. Biz hiçbir partiden milletvekili transferi yapmıyoruz. Bir çok partiden milletvekili, üyeler partimize üye olmak için başvuruyor bunu çok ciddi şekilde değerlendiriyoruz, hepsini de almıyoruz. Bizim bir sayıya, belli miktarda milletvekiline ihtiyacımız yok. Bir transfer değil istifa ediyor partilerinden. Genel Başkan bence durumu böyle değerlendirmeli. Meclis'in en büyük ikinci partisiyiz. Ama değer verdiğimiz, halkta karşılık gören her arkadaşımızın CHP'nin iktidar yürüyüşünde yer bulacağını söylemek isterim."

Kaynak: T24