CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, staj mağduriyetine ilişkin Halk Tv'de konuştu.

CHP grup Başkanvekili Fatih Portakal'ın programına katıldı. Özel, "Sürekli basın toplantılarında ya da mecliste nöbetçi olduğum sıralarda staj mağduriyetini gündeme getirip partilere çağrı yapıyorum.  Bu arkadaşların durumu şu;  gencecik yaşlarında, okullarını yaptığı bir düzenleme ile beraber endüstri meslek lisesinden ya da teknik liseden, ticaret lisesinde okurken zorunlu staja gidiyorlar. Staj sırasında sigortalamıyorlar ama sigorta başlangıcı olarak o gün kabul edilmiyor. Siz o günü kabul etseniz bu arkadaşların kim bugün emekli olacak, kim geriye doğru borçalanacak, haklarını alacak. Hem sigortalı çalışmışlar. Devletin gözetiminde çalışmışlar. Hak kayıpları var. Bu konuda bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Tam da zamanıdır mecliste bütçe görüşülürken, meclis seçimden önce son önemli yasama içindeyken gelecek senenin bütçesi görüşülürken hem de eğitici de gündemde iken bu sorunu çözmeliyiz." ifadelerini kullandı. 

Enflasyon rakamları açıklandı! İşçi ve memurun enflasyon farkı ne kadar oldu? Enflasyon rakamları açıklandı! İşçi ve memurun enflasyon farkı ne kadar oldu?

STAJ EYT KAPSAMINDA MI?

Staj ve çıraklık dönemi sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Bakan Bilgin, "Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil zaten. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem." yanıtını verdi.