Bakan Bilgin'in EYT düzenlemesine ilişkin Aralık ayını işaret etmesiyle beraber yeni formüller konuşulmaya başladı. 10 yıl çalışarak emekli olmak mümkün mü? İşte detaylar..

EYT'liler erken emeklilik şartından yararlanarak 3600 gün şartıyla erken emekli olma avantajına sahip olabilecekler. EYT yasası kapsamında vatandaşlara verilen bu imkanlar her geride bıraktığımız gün daha da genişletiliyor. Bu anlamda çeşitli meslerklerde çalışan vatandaşlar daha erken emekli olma şansına sahip oluyor. 

8 Yıl Erken Emeklilik Bombası

Erken emeklilik fırsatlarından yararlanarak vatandaşlara 8 sene erken emekli olabilme ayrıcalığına sahip olabilecekler.

Erken Emeklilik Formülleri

Konuyla alakalı formüllerin yakın bir vakit dilimi içerisinde geniş standartlar dahilinde vatandaşlara açıklanması bekleniyor. 3600 gün şartıyla vatandaşlar süratli ve basit bir şekilde emekli olabilme avantajına erişmiş olabilecekler.

Yıpranma Payı İle 8 Sene Erken Emeklilik

Çalışanlar arasında yıpranma payı olarak adlandırılan fiili hizmet zamanı zammı ile riskli işlerde çalışan vatandaşlara erken emeklilik hakkı veriliyor.

45 meslekte erken emeklilik hangi meslekler?

Madencilik ve yeraltı işlerinde çalışan kişilere 180 gün, Cıva üretimi işleri, Demir ve Çelik fabrikaları, Asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Radyoaktif işler, Türk Silahlı Kuvvetleri

Emniyet-Polis-Mit çalışanları, Ceza infaz kurumlarında çalışanlar, Basın ve gazetecilik işleri, TRT'de haber hizmetinde çalışanlar, TBMM yasama organı
üyeleri, Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar için 90 gün,

Kurşun ve arsenik işleri, Su altında çalışmayı gerektiren işler, Alüminyum fabrikaları, Döküm fabrikaları, Çimento fabrikaları, Cam fabrika ve atölyeleri,
Kok fabrikaları, Termik santraller, İtfaiye ve yangın söndürme işleri, İhtiyat pilotları, Diş tabibi, Eczacı, Tabip, Hemşire, Ebe, Hastabakıcı hemşireler,
Toplum sağlığı teknisyeni olarak çalışan vatandaşlara 60 gün ek gün adedi eklenmektedir.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Asgari ücrette 7 bin 785 TL kırmızı çizgimiz! Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Asgari ücrette 7 bin 785 TL kırmızı çizgimiz!

10 yıl çalışana emeklilik müjdesi!

Söz hususu listede yer alan meslek sahiplerine çalıştıkları gün sayısına ek olarak yıpranma payı adı altında ek ediliyor. Bu sayede bu meslekleri yapan vatandaşlar daha az sürede çalışarak daha erken sürede emekli oluyorlar.

KAYNAK:TAKVİM