ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretiyle ilgili olarak ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns, Çin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyareti ABD ile Çin arasında askeri ve siyasi gerilime neden oldu.

Ziyaret öncesi Çin ve Rusya'dan tepki gelirken Pelosi'nin Tayvan ziyareti başladı. Ziyaret sonrası Çin'den flaş bir hamle geldi. 

Çin, ABD'nin Çin büyükelçisi Nicholas Burns'u Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISINDAN AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng, yaptığı açıklamada, Pelosi'yi "kışkırtmak ve ateşle oynamakla" suçlayarak, ziyaretiyle tek Çin ilkesini "ciddi şekilde" ihlal ettiğini belirtti.

Tün dünya bu olayı konuşuyor! Karısıyla cinsel ilişkiye girdiği sırada evi basılan adam, bıçaklanarak öldürüldü Tün dünya bu olayı konuşuyor! Karısıyla cinsel ilişkiye girdiği sırada evi basılan adam, bıçaklanarak öldürüldü

Pelosi'nin ziyaretinin "Tayvan bağımsızlığı" ayrılıkçı güçlerine ciddi ve yanlış bir sinyal gönderdiğine işaret eden Xie, "Sonuçları son derece ciddi. Çin asla boş boş oturmayacak" dedi.

ABD'nin hatalarının bedelini ödemesi gerektiğini söyleyen Xie, "Çin gerekli önlemleri kararlılıkla alacaktır. Siyasi sermaye kazanmak için Tayvan meselesini manipüle etmeye çalışan herkes bedelini ödeyecek" ifadelerini kullandı.

Xie, ABD'nin hatalarını kısa süre içinde düzeltmesi ve somut tedbirler alması gerektiğini belirtti.