Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Görüşmelerimizde ortaklığımızı derinleştirecek adımları görüştük. Her alanda atabileceğimiz somut adımları ele aldık. Konsey toplantısı vesilesiyle birçok anlaşmaya imza attık. Bu anlaşmalar zeminimizi kuvvetlendirecektir. Özbekistan'daki Türk yatırımlarının artmasından memnuniyet duyuyoruz. İş insanlarını ortak bağlar kurması için teşvik edeceğiz. Atacağımız adımlarla 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.

Orta Asya'nın kalbinde yer alan Özbekistan'ın küresel değeri her geçen gün artmaktadır. Türk Devletleri Teşkilatı kapsamındaki çalışmalarımız çok kıymetlidir. 2019'da Özbekistan'ın katılımıyla güçlenen aile birliğimiz, Türk Devletleri'nin ortaya koyduğu çabanın bir meyvesidir.

Süleyman Demirel vefatının 9. yılında mezarı başında anıldı Süleyman Demirel vefatının 9. yılında mezarı başında anıldı

“ATEŞKESİN İVEDİLİKLE TESİSİ NOKTASINDA ELLERİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA DAVET EDİYORUM”

Bugün ikili iş birliğimizin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleleri görüştük. İsrail'in Gazze'ye yönelik 8 aydır sürdürdüğü saldırılar ana gündem maddelerimiz arasındaydı. İsrail'e silah desteği veren ülkeler bu katliamın ortağıdır. Gazze'de mazlumlara yapılan zulmün durdurulması için çağrı yapıyoruz. Özbekistan'ın iki devletli çözümü desteklemesinden ötürü teşekkür ediyoruz. Uluslararası Adalet Divanı başta olmak üzere hukuki tüm adımlara girişimlerimiz sürüyor. Vicdan ve sorumluluk sahibi tüm kesimleri, ateşkesin ivedilikle tesisi noktasında ellerini taşın altına koymaya davet ediyorum.

Biz nasıl samimiyetle Özbekistan'ı destekliyorsak, Özbek kardeşlerimiz zor günlerimizde yanımızda oluyorlar. 6 Şubat depremi sonrası ülkemizle yaşadığı dayanışmayı şükranla anıyoruz. 700 tona yakın yardım malzemesi gönderdiler. Özbekistan'ın Hatay'da yaptırmakta olduğu 306 afet konutu ebedi dostluğumuzun sembolüdür. Özbekistan halkına teşekkür ediyorum.

GENİŞ KAPSAMLI STRATEJİK ORTAKLIĞIN DERİNLEŞTİRİLMESİ MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la geniş kapsamlı stratejik ortaklığın derinleştirilmesi konusunda tarihi belgeyi imzaladıklarını belirterek, “Gazze'de istikrarlı ve kalıcı barışa ulaşmak için elbette bağımsız ve özgür Filistin Devleti kurulması şart” ifadelerini kullandı.

Editör: Elif Zülfigaroğlu