İran resmi haber ajansı IRNA'nın aktardığına göre, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan helikopter kazası sonucu hayatlarını kaybetti.

Haberde helikopterin dağlık bir araziye düştüğü ve olumsuz hava koşulları nedeniyle arama ve kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmada zorluk yaşadığı belirtildi.

BM "kara listeye" almıştı: İsrail'in saldırılarında 15 binden fazla çocuk öldü, 200 çocuk kaçırıldı BM "kara listeye" almıştı: İsrail'in saldırılarında 15 binden fazla çocuk öldü, 200 çocuk kaçırıldı

Öte yandan AKINCI İHA tarafından enkazı tespit edilen helikopter parçalarının tamamen yandığı belirtildi.

NELER OLMUŞTU?

Dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırında baraj açılışına katılan Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter konvoyunun dönüş yolunda kötü hava koşulları nedeniyle kaza geçirdi.

Reisi'nin konvoyundaki 3 helikopterden ikisinin sert iniş yaptığı, birinin ise düştüğü ifade edilmişti.

Reisi'nin yanında Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de helikopterde bulunduğunu duyurmuştu.

ENKAZ ALANINDA YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İran devlet televizyonu, Akıncı İHA’nın tespitlerinin ardından sabaha karşı İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ı taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

İran devlet televizyonunun haberinde, konuya dair bilgi verildi.

Bahsi geçen haberde Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkazında yaşam belirtisi olmadığı kaydedildi.

Arama kurtarma timlerinin olay yerine doğru hareket ettikleri bildirildi.

KAZANIN NEDENİ OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI

İran devlet televizyonu, kazanın nedeninin olumsuz hava koşulları olduğunu açıklamıştı. Yoğun sis nedeniyle arama kurtarma çalışmaları zorlukla yapıldı.

Reisi'nin helikopterdeki son görüntüleri ortaya çıktı.

"HAYATI RİSK ALTINDA" DENMİŞTİ

Kazanın ardından Reuters'a konuşan İranlı yetkili, "Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan'ın hayatı risk altında. Hala umutluyuz ancak kaza bölgesinden gelen haberler çok endişe verici" açıklamasında bulunmuştu.

Editör: Yudum Özel