Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium'da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle düzenlenen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

Çiftçilere teşekkürlerle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu ifadelere yerdi:

Türkiye'yi vesayetin her türlüsünden kurtarma mücadelesini beraber verdik. Ekonomide, tarımda, ihracatta ülkemizi hayal dahi edilemeyecek noktalara getirdik. Yüce Allah bizleri topraktan yaratmıştır. Hayatımızı toprağın üzerinde ondan elde ettiğimiz mahsullerle sürdürüyoruz. 

Kobani Davası kararları: CHP, TİP ve SOL Parti'den tepki geldi Kobani Davası kararları: CHP, TİP ve SOL Parti'den tepki geldi

Çiftçi kardeşlerimize demokrasimize verdiği katkıdan dolayı da minnettarız. 15 Temmuz'da birileri bankamatik kuyruklarına koşarken, benim çiftçi kardeşlerim darbecileri engellemek için mahsulleri ateşe verdi. Çiftçilerimizin vatanperverliğini unutmayacağız. 

''SON 21 YILDA 1 TRİLYON 361 MİLYON LİRA TARIM DESTEĞİ VERDİK''

Toprak olmazsa ne dünyada kalacak yer, ne öteki aleme göçünce yatacak yer olmaz. Emek vermez, alın teri dökmez, gerekli yatırımı yapmazsanız toprak da size bakmaz. Türk tarımının çehresini değiştirebilmek, sorunlara kalıcı çözümler bulabilmek için yoğun mesai harcadık. Ülkemizin tarımsal potansiyelinin gün yüzüne çıkarmak için kırsal kalkınma alanında ciddi destek ve hibeler sağladık. Son 21 yılda 1 trilyon 361 milyon lira tarım desteği verdik. 

Zaman zaman tarımsal politikalarla ilgili gerçek dışı iddialar ortaya atılıyor. Çamur at izi kalsın. Bu iddialar çiftçilerimizin emeklerine hakarettir. Türkiye'de tarım bitti demek sadece cehaletin değil, büyük bir art niyetin işaretidir. Tarımsal verilerin ülkemizin son 21 yılda ülkemizin nereden nereye geldiğini ortaya koyduğuna inanıyorum. Sebze üretiminde dünyada 4'üncü, meyve üretiminde 5'inciyiz.

''ANİ FİYAT ARTIŞLARINDA FIRSATÇILIK VAR''

Son dönemde kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki suni artışlarını araştırıp inceledik. Ani fiyat artışlarında piyasa koşullarından ziyade fırsatçılık vardır. Milletin aşına, ekmeğine, lokmasına göz dikenden bunun hesabını mutlaka soracağız. 

Tarım yapılan tüm alanları kayıt altına alarak destek yararlanan çiftçi sayısını artıracağız. Hedefimiz tarıma o-uygun olan her karış toprağı değerlendirmektir. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini her geçen gün hissediyoruz. Boşa harcanacak tek bir damla suyumuz yok. Kirletilecek tek bir karış toprağımız yok. Bu konuda çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz. 

Editör: Dilara Adak