Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır'da kendisi hakkında söylediği "Şu anda Edirne Cezaevi’nde olan zatın Kürtlükle alakası var mı, yok, bu adam Kürt değil" sözlerine yanıt verdi.

Diyarbakır'da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, "7 ay sonra yapılacak seçimlerde bunlara bütün bunların hesabını sormaya var mıyız? Yasin Börü evladımızı Diyarbakır Caddesi’nde şehit eden alçaklar bunlar değil mi? Ah, ah… İşte bunun hesabını Diyarbakırlı kardeşlerim Allah’ın izniyle soracaklar. Bugün bir kez daha görüyorum ki her gecenin bir sabahı olduğu gibi Diyarbakır’ın yaşadığı karanlık günler de geride kalmıştır. Şu anda Edirne Cezaevi’nde olan zatın Kürtlükle alakası var mı, yok, bu adam Kürt değil. Ama Kürt kardeşlerimi sömürüyor." ifadelerini kullanmıştı. 

Demirtaş Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Meclis'te yaşanan arbedede yoğun bakıma kaldırıldı: Son durumu ne? Meclis'te yaşanan arbedede yoğun bakıma kaldırıldı: Son durumu ne?

"Tek adamlığa kendisini öyle kaptırmış ki, benim ne olduğuma da kendisi karar veriyor! Sen onu bunu boş ver de Diyarbakır'a bir daha gidersen "Kim hırsız" diye bir sor. Yalnız, mitinge gidecek kardeşlerim yanlarına kıymetli eşya almasınlar. Ne olur ne olmaz."

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">Tek adamlığa kendisini öyle kaptırmış ki, benim ne olduğuma da kendisi karar veriyor!<br><br>Sen onu bunu boş ver de Diyarbakır&#39;a bir daha gidersen &quot;Kim hırsız&quot; diye bir sor.<br><br>Yalnız, mitinge gidecek kardeşlerim yanlarına kıymetli eşya almasınlar. Ne olur ne olmaz. <a href="https://t.co/pCH2BH0PCD">pic.twitter.com/pCH2BH0PCD</a></p>&mdash; Selahattin Demirtaş (@hdpdemirtas) <a href="https://twitter.com/hdpdemirtas/status/1584213239646195712?ref_src=twsrc%5Etfw">October 23, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>