Gazze'de yaşanan insanlık dramı 7 Ekim 2023'ten bu yana sürerken Gazze'de ateşkes sağlanmasına ilişkin karar Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nce onaylandı.  

RUSYA'DAN 'ÇEKİMSER' OY

BMGK'nın 15 üyelik oylamasında, ABD tarafından sunulan karar tasarısı 14 "evet" oyu alırken, Rusya ise "çekimser" oy kullandı.

Oylama sonucu kabul edilen kararda, Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara işaret edilirken, 31 Mayıs'ta Biden'ın sunduğu 3 aşamalı teklif memnuniyetle karşılanarak değerlendirildi. Öte yandan, İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği bildirilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısında bulunuldu. 

İngiltere, Kızıldeniz'de vurulan geminin batmış olabileceğini açıkladı İngiltere, Kızıldeniz'de vurulan geminin batmış olabileceğini açıkladı

"KESİNTİSİZ ve YETERLİ DÜZEYDE ULAŞTIRILMASI..."

Gazze'de ateşkesin sağlanmasına yönelik 10 Haziran'da kabul edilen ateşkes kararı için Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, Hamas'ın söz konusu ateşkes planına yapıcı ve olumlu yaklaşımını memnuniyetle karşılandığı belirtilerek İsrail'in kalıcı ateşkese riayet edeceğini taahhüt etmesi ve kararı eksiksiz şekilde uygulaması gerektiği vurgulandı.

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye, savaşın kalıcı şekilde sona ermesini, İsrail'in Gazze'nin tamamından geri çekilmesini, rehinelerin ve tutukluların karşılıklı salıverilmesini, yerlerinden edilen Filistinlilerin Gazze'ye geri dönüşünü, insani yardımların kesintisiz ve yeterli düzeyde ulaştırılmasını ve Gazze'nin yeniden imarını sağlayacak adımlara katkı vermeyi sürdürecektir."

Kaynak: İHA