Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamda kazaya ilişkin gelişmelerin üzüntüyle takip edildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililerin güvende ve sağlıklı olmalarını temenni ediyor, kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir."

İRAN YARDIM İSTEDİ AFAD 5 İLDEN EKİP GÖNDERİYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) açıklaması:

"Bugün, İran-Nahçıvan sınırında İran Cumhurbaşkanı Sn.İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin kaza yaptığı bilgisi alınmıştır.

İran, Dışişleri  aracılığıyla Ülkemizden gece görüşlü arama kurtarma helikopteri talep etmiştir.

Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerimizden 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 araç bölgeye intikal etmek üzere yola çıkmıştır.

Ayrıca Ankara, Diyarbakır ve Konya’dan 15'er kişilik dağcı arama kurtarma personelimiz teyakkuz halindedir. Gelişmeleri takip ediyoruz."

A A 20240519 34620093 34620087 T U R K A R A M A K U R T A R M A E K I B I I R A N A I N T I K A L I C I N Y O L A C I K T I

A A 20240519 34620093 34620089 T U R K A R A M A K U R T A R M A E K I B I I R A N A I N T I K A L I C I N Y O L A C I K T I

MSB: AKINCI İHA VE BİR GECE GÖRÜŞ KABİLİYETLİ HELİKOPTER GÖREVLENDİRİLMİŞTİR

Milli Savunma Bakanlığı İran'a gönderdiği yardımı sosyal medya hesabından paylaştı.

MSB, "İran makamlarınca Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla yapılan talebe istinaden İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterinin arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere bir Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirilmiştir." ifadelerini kullandı.

Kanser tedavisi görüyordu: Galler Prensesi Kate Middleton, aylar sonra halkın karşısına çıkacak Kanser tedavisi görüyordu: Galler Prensesi Kate Middleton, aylar sonra halkın karşısına çıkacak
Editör: Zeynep Peksoy