1 milyon civarında vatandaş ehliyet affının çıkmasını bekliyor. Milyonlarca sürücü sosyal medyada örgütlenerek yasanın çıkmasını talep ediyor.

Alper Özüpak: “Kısmi emeklilik , İntibak , ABO, Staj ve çıraklık için mücadeleye devam” Alper Özüpak: “Kısmi emeklilik , İntibak , ABO, Staj ve çıraklık için mücadeleye devam”

Değişik nedenlerle ya da ceza puanından dolayı el konulan ehliyetler için bekleyiş sürüyor. İşte ehliyet affı 2023 son durum...

EHLİYET AFFI KAPSAMI NE?

MHP Milletvekili Baki Şimşek, 1 milyon sürücünün değişik nedenlerle ya ceza puanından ya da trafik kurallarını ihlalden ehliyetine el konulduğunu ancak lojistik sektöründe ciddi şoför sıkıntısı bulunduğunu, bu nedenle yabancı uyruklu şoförlerin çalıştırıldığını belirterek, bir defaya mahsus olmak üzere, ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş şoförler için yılbaşından önce Af çıkarılmasını istedi.

CHP Milletvekili Özkan Yalım da ehliyet affını gündeme getirirken, kamyon TIR şoförlerinin bir suç işlediklerinde, ehliyetlerini kaptırdıklarında Avrupa'da olduğu gibi o an suç işledikleri araç üzerinden cezalandırılmalarını, ekmek parasını kazandıkları ağır vasıta ehliyetinden muaf tutulmaları gerektiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 1 milyondan fazla kişinin beklediği ehliyet affı düzenlemesinin artık gelmesi gerektiğini söyledi.

Bu düzenlemenin meclis gündeminde ele alınmasını söyleyen Gürer, "Ayrıca, toplumun geniş kesiminin beklentisi olan ehliyet affıda biran önce getirilerek bu konuda düzenleme sağlanmalı , insan canına kastetmemiş olanların ehliyet afları da gerçekleştirilmelidir .Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tamamıyla ilgili bu konularda taleplerinide kamuoyuyla paylaşmıştır , iktidarımızda bunlar giderilecektir"

EHLİYET AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Henüz bir gelişme yer almıyor.