Ekmeleddin İhsanoğlu, uzun zamandır siyasi gündeme gelmeden bir yaşam sürüyor. 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP (Cumhuriyet Halk Partisi), MHP (Milliyetçi Hareket Partisi), BBP (Büyük Birlik Partisi), DP (Demokrat Parti), DSP (Demokratik Sol Parti), DYP (Doğru Yol Partisi), LDP (Liberal Demokrat Parti) gibi muhalefet partilerin desteklediği İhsanoğlu tabiri caizse kendi kabuğuna çekilmişti.

Geçtiğimiz hafta Marmara Üniversitesi'nde 'İlgasının 100. Yılında Hilafet' başlıklı bir çalıştay düzenlenmiş, Ekmeleddin İhsanoğlu da çalıştayın açılış konuşmasını yapmıştı. Bazı medya kuruluşları haberi "Erdoğan'ın karşısına çıkartılan çatı adayı Hilafet Çalıştayı'nda: Hilafet için Ekmeleddin" şeklinde başlıklarla sununca sosyal medyada ortalık karıştı. Bunun üzerine T24'ten Cansu Çamlıbel'e konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, sözleriyle hâlâ tartışılan 2014 adaylığının mimarının MHP lideri Devlet Bahçeli olduğunu açıkça teyit etmiş oldu.

Özgür Özel: Partiyi aşağı çekenlerin bu partide yeri yoktur Özgür Özel: Partiyi aşağı çekenlerin bu partide yeri yoktur

"TEKLİF İLK MHP'DEN GELDİ"

"2014'te bana adaylık teklifi MHP'den geldi" diyen Ekmeleddin İhsanoğlu, röportajında "Cumhurbaşkanlığı adaylığı teklifi ilk defa MHP'den geldi. Bana MHP'den gelenler oldu. Bu teklifi getirdiler. Ben kendilerine "Sadece MHP'nin adayı olursam yeterli oy alamayız, ancak CHP ile ortak aday çıkartırsanız başarılı olabiliriz" dedim. "CHP bu işin içinde yok" dediler. Ben de teşekkür ettim. Böyle söyledim, çünkü eğer bu tek başına MHP'nin teklifi olsaydı tek partinin oyları belli. Eğer bu iki partiyi bir araya getirecek bir şeyse -ki birisi sosyal demokrat diğeri de muhafazakâr milliyetçi bir parti- bu Türkiye'nin muhtaç olduğu uzlaşmayı sağlayacak bir şey. Bunu böyle gördüm. Ama daha sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı geldi, görüştük. CHP'nin benim adaylığımı ortak aday olarak kabul ettiğini, anlaştıklarını aktardı. Sonrasını ise hepiniz biliyorsunuz zaten." ifadelerini kullandı.

"Yani aslında bu işin mimari Devlet Bahçeli'ydi, öyle mi?" sorusuna ise "Evet, benim gördüğüm prizmadan böyle." yanıtını verdi.

Kaynak: T24