Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve BM Genel Sekreteri Guterres Lviv'deki üçlü zirve sonrasında açıklama yaptı. Savaşın müzakere masasında sonuçlanacağını umut ettiğini belirten Erdoğan, "Tekrar arabulucu rolüne hazırız" dedi. Zelenski de, Erdoğan'ın ziyaretinin "Güçlü bir ülkeden güçlü bir destek mesajı" olduğunu söyledi. Erdoğan'ın "Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz." ifadesiyse dikkat çekti. İşte üçlü zirveden ayrıntılar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'nın Lviv kentinde devam eden Rusya-Ukrayna savaşını ele almak için bir araya geldi.

Potoçki Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen üçlü zirve, 40 dakika sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Zelenski, Ankara-Kiev ilişkilerinin tüm yönlerini stratejik ortaklık düzeyinde görüştükleri ikili görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Guterres'in de katılımıyla üçlü görüşme yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Zirve sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Sayın Zelenskiy'in davetinden büyük memnuniyet duydum. Ortaklık düzeyindeki ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirdik. İş birliğimizi mevcut şartlarda ilerletme imkanını ele aldık.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi yineledik. Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade ettik.

Nükleer santral etrafındaki çatışmalardan endişeliyiz. Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz.

Türkiye olarak bir yandan çatışmaların diplomatik bir yoldan sona ermesi için çalışırken  bir yandan da Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk. Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının ihtiyaçlarını karşılamak için 98 TIR insani yardım malzemesi gönderdik. 

325 bine yakın Ukraynalıya geçici olarak ülkemizde ev sahipliği yaptık. Ukrayna'daki şartlar normale dönünceye kadar 1098 yetim ve refakatçisinden oluşan kişiyi ülkemizde kabul ettik.

Ukrayna'nın imarı için gereken desteği vereceğiz. 

Tahılın ihracının olumlu yansıması hissedilmeye başlandı. 625 ton tahıl 25 gemiyle dünya pazarına ulaştırıldı. 

Tekrar arabulucu rolüne hazırız. Savaşın müzakere masasında sonuçlanacağını umut ediyorum

ZELENSKİ: "GÜÇLÜ BİR ÜLKEDEN GÜÇLÜ BİR DESTEK"

Zirve sonrası açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretini "Güçlü bir ülkeden güçlü bir destek mesajı" olduğunu  söyleyen Zelenski , görüşmede tahıl girişimini, Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki durumu ve savunma işbirliğine de değindiklerini belirtti.

ZELENSKİ: "TAHIL KORİDORU DA ELE ALINDI"

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklama;

"Devlet Başkanı Zelenski Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Liderler tahıl koridoru üzerinden ihracatın artılırılmasını görüştü. Zelenski, 'Tahıl Koridoru' anlaşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncü rolüne vurgu yaptı. Zelenski tahıl koridoru anlaşmasının gıda krizinin hafifletilmesinde rol oynadığını söyledi. Zelenski işgalcilerin yarım milyon ton tahılı ele geçirdiğini söyledi, liderler çalıntı tahılın satışına karşı olduklarını vurguladı. Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kırım Platformu Zirvesi'ne davet etti."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında, savaş nedeniyle tahrip olan altyapının yeniden inşası için Türkiye ile Ukrayna arasında anlaşma imzalandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında, savaş nedeniyle tahrip olan altyapının yeniden inşası için Türkiye ile Ukrayna arasında anlaşma imzalandı.

ALTYAPI ANLAŞMASI İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Zelenski, Potoçki Sarayı'nda görüştü.

Bu kapsamda, Ukrayna'nın savaş nedeniyle tahrip olan altyapısının yeniden inşası amacıyla Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşma, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından imza altına alındı.

Anlaşmayla iki ülke arasında Ukrayna'nın yeniden inşası için bir Görev Gücü oluşturulacak.

Görev gücü ile Ukrayna'da yollar, köprüler, su ve elektrik altyapısı, hastane ve okul gibi sosyal ve ekonomik önemi haiz tesislerin yeniden inşası için çalışmalar birlikte koordine edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü.

ZELENSKİ'DEN NÜKLEER SANTRAL UYARISI

Üçlü zirve öncesi BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmenin ardından Zelenski, Rusya'nın Zaporizhzhia enerji santralindeki "nükleer şantajına" özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Zelenski, “Rusya’nın bu kasıtlı terörü, tüm dünya için küresel feci sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, BM bu stratejik santralin güvenliğini, askerden arındırılmasını ve Rus birliklerinden tamamen kurtarılmasını sağlamalıdır” diye konuştu.

Mersin'deki terör saldırısı: CHP'li basın daire başkanı tutuklandı Mersin'deki terör saldırısı: CHP'li basın daire başkanı tutuklandı

Zelenski, üçlü zirve öncesi BM Genel Sekreteri Guterres ile de bir görüşme yaptı.Zelenski, üçlü zirve öncesi BM Genel Sekreteri Guterres ile de bir görüşme yaptı.
Daha önce Rusya, Ukrayna'nın nükleer santralde bir "provokasyon" planladığını iddia ederken, Kiev suçlamaları reddetmişti. Toplantıda ayrıca Ukrayna, Guterres ile tahıl anlaşmasının uygulanması konusunda koordinasyonu sürdürme konusunda anlaştı.

GUTERRES İSTANBUL'A GELECEK

Süreci denetlemek ve tahılın ticari gemiler tarafından güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamak amacıyla, üç ülke ve BM temsilcilerinden oluşan İstanbul'daki Ortak Koordinasyon Merkezi (KİK) 27 Temmuz'da resmen faaliyete geçti.

Guterres üçlü zirvenin ardından tahıl hareketini görmek için Ukrayna'nın liman kenti Odesa'yı da ziyaret edecek. Guterres, ayrıca  Cumartesi günü Türkiye'ye gelecek ve İstanbul'da KİK'i ziyaret edecek.