“30 Ağustos - Büyük Zafer’in 100. Yılı Özel Programı”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'ın provokasyonlarına değinerek "Bir asır önce kendi halklarını ve ülkelerini felakete sürükleyen Yunanistan’lı siyasetçilerin maalesef bugün de aynı yanlışta ısrar ettiklerini görüyoruz. Hep söylediğimiz gibi Yunanistan bizim ne siyasi ne ekonomik ne de askeri olarak dengimiz ve muhatabımız değildir." dedi.

Tüm şehit ve gazileri rahmetle yad ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İstanbul toplu ulaşımında yeni uygulama: Artık ücretsiz kullanamayacaklar İstanbul toplu ulaşımında yeni uygulama: Artık ücretsiz kullanamayacaklar

"Yunanistan dengimiz ve muhatabımız değildir. son günlerde yaşanan gelişmeler gerçeği herkesin önüne sermiştir. F-16 uçaklarımıza Rus menşeli S-300 tarafından radar kilidi atılmıştır. Düşmanca bir davranıştır. Hele bu uçak NATO görevi icra ediyorsa direkt NATO'ya yapılmış demektir. Aslında bize değil NATO ve müttefiklere meydan okumuştur

"ABD'NİN TEPKİSİNİ MERAK EDİYORUZ"

Bu adımımız F-35 uçaklarının verilmemesinden, ambargolara maruz bırakılmaya varan fiili eylemlerle karşılanmıştı. Aynı Amerika'nın S-300 sistemlerinin harekete geçirilmesine nasıl tepki vereceğini merak ediyoruz. Biz F-35 ve S-400'leri aynı sistemde kullanmazdık. Sınır tanımayan Yunanistan'ın bu pervasızlığı yapacağından kimsenin şüphesi olmasın. Mesele Rus hava sistemleri ile ABD sistemlerini bir arada kullanmak değil Türkiye'dir.

Talep ettiğimiz uçakların verilmesinin bizim için tek anlamı ülkemize karşı gösterilen dostluğun işareti olmasıdır. Bundan 11 yıl önce 2023 hedeflerimizi ilan ettiğimde kendi akıllarınca bizle dalga geçenler sahip olduğumuz üretim ve ihracat gücünde öncelik koşma gayretindedir. 2053 vizyonuyla ülkemizi dünyanın en üst seviyesine çıkarmayı planlıyoruz."