Sakarya'da yaşayan Selim Serdaroğlu (50), yüzde 78'lik zihinsel engel durumu nedeniyle daha iyi şartlarda bakılması için ailesi tarafından 2017'nin Ağustos ayında Eskişehir'deki özel bir bakım merkezine yerleştirildi. İddiaya göre, Selim Serdaroğlu burada kaldığı yaklaşık 8 aylık süre içerisinde bakımevi personeli tarafından darp edildi ve kötü muameleye maruz kaldı. Ailesi 2018'in Nisan ayında Selim Serdaroğlu'nu bakımevinde ziyaret ettiğinde, tekerlekli sandalye üzerinde ve vücudunda morluklar olduğunu gördü. Kurumdaki görevlilere durumu soran aile Selim Serdaroğlu'nun yataktan düştüğü yanıtını aldı. Durumdan şüphelenen aile, Selim Serdaroğlu'nun hastaneye sevk edilmesini sağladı.

Özel engelli bakım merkezinde darp ve kötü muamele iddiası

Burun estetiği sonrası hayatını kaybetti Burun estetiği sonrası hayatını kaybetti

Kamera kayıtları incelendi

Soruşturma başlatıldı ve soruşturmanın tamamlanmasının ardından olaya ilişkin hazırlanan iddianame, Eskişehir 7. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, 26 Nisan 2018 tarihinde mağdurun odada tek başına bulunduğu esnada düşerek ‘basit tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek ve kemik kırığının hayati fonksiyonu ağır derecede etkileyecek' nitelikte yaralandığı ancak durumun mağdurun dosyasına 10 gün sonra işlendiği yer aldı. Ayrıca dosyanın kusur değerlendirmesine ilişkin bilirkişi tarafından yapılan değerlendirmede özel bakım merkezi sahibi Selahattin Serhat D.'nin yüzde 65 asli, kurum müdürü Yağmur T. ise yüzde 35 tali kusurlu bulundu.

Olaya ilişkin Eskişehir 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 22 sanığın yargılanması devam ederken, süreç hakkında konuşan ailenin Avukatı Özgecan Sırma yargılamanın 2 yıldır devam ettiğini belirterek, “Aile Bakanlığının engelli bireylere yönelik hizmet veren kurumlara ilişkin bir yönetmeliği var. Orada 37'nci maddede kişilerin hangi yetki, görev ve sorumluluklarla bağlı olduğu açıkça yazıyor. Dolayısıyla burada ağır ihmal söz konusu. Yani hem suçu işleyenler var, hem de göz yumanlar var. Dolayısıyla bizim dosyamızın aslında 2018'den bu yana devam etmesi ve bu kadar uzamasının sebeplerinden biri de onlarca sanık var. Biz çok ciddi bir ihmal, kasıt görüyoruz. Biz en çok şunu merak ediyoruz: Ya ailesi olmasaydı veya ailesi ziyaret edecek imkânı bulup da tekerlekli sandalyede görmeseydi. Örtbas olup gidecekti. Böyle belki bilmediğimiz onlarca veya çok daha fazla kişi var. Bilemiyoruz çünkü, aileler her zaman yanlarında olamıyor, bakımları oldukça zor. Ciddi de masraflar, paralar ödeniyor. Biz son derece ısrarlı bir şekilde cezalandırma talep ediyoruz ve takip ediyoruz. Ailenin yaşadığı acı hiçbir şekilde dinmeyecek. Önemli olan başka ailelerin canı yanmasın ve süreç doğru takip edilsin. Bu anlamda Eskişehir'de yargılama çok ciddi ve düzgün bir şekilde işliyor. Biz kararı bekliyoruz” dedi