EYT yasasının yürürlüğe girmesinina rdından milyonlarca vatandaş emekli olma hakkı kazanmıştı. Bu süreçten sonra emekli olamayan 2000 sonrası SGK'lılar emekli olmak için birçok çalışma başlattı.

Hükümetten yapılan açıklamada Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) düzenlemesine kimlerin dahil olunacağı açıklanarak, milyonlarca vatandaş emekli olmaya hak kazanırken herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacağının altı çizilmişti. Fakat bir yıl gibi kısa bir süreyle EYT kanunundan yararlanamayan vatandaşların tepkileri büyüyor. Bilindiği üzere EYT 1999 öncesi çalışanlarını kapsıyor. Mağdurlar bu düzenlemeyi kısa bir süreyle kaçırmalarınına ardından yeni bir düzenleme yapılmasını ve çalıştıkları günlerin EYT'ye dahil olmasını istiyor.

 Memur ve emekli maaşı zammını içeren ilk torba yasanın kabul onaylanmasının ardından daha geniş bir ikinci torba yasa için çalışmalara başlandığı iddia ediliyor. Kademeli emeklilik torba yasada yer alacak mı?

SSK ve Bağ-Kur emekli sandığı emeklilerine zam: Torba yasada, SSK ve Bağ-Kur emekli sandığı emeklilerine enflasyon ve refah payıyla birlikte 6 aylık zam yapılacağı söylenirken. Bu adım, emeklilerin elini rahatlatacak.

KADEMELİ EMEKLİLİK BELEDİYE SEÇİMLERİNDE Mİ GELECEK?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde gündeme gelmeyen kademeli emeklilik konusu için mağdurlar hükümetten 2024 belediye seçimleri öncesinde çalışma yapılmasını istiyor. 

Ali Tilkici'den uzman çavuşlar için kadro tepkisi! Ali Tilkici'den uzman çavuşlar için kadro tepkisi!

2000 sonrası SGK girişlilerin hakkını talep eden Emeklilikte Adalet Derneği, 1 günle 17 yıl uzayan emeklilik sorununun karşısında mücadele etmeye devam ediyor. 

Resim

EMADDER Başkanı Mihriban Uğurlu önderliğinde emeklilik hakları için mücadele eden 2000 sonrası SGK'lılar birçok mecrada yetkililere seslenmeye, toplantılar düzenlemeye ve siyasileri ziyaret etmeye devam ediyor. Bugün de sosyal medyada etkinlik düzenleyen EMADDER, yetkililere seslenerek kademeli emeklilik taleplerini yineledi.