Eylül 1999'dan önce sigortalı olup daha sonra çıkan yasa nedeniyle emeklilik süresi uzayanlar için yeni bir düzenleme Meclise taşınacak. Peki, son dakika EYT gelişmeleri nelerdir? EYT staj ve çıraklık sigortasında son durum nedir? İşte detaylar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şu ana kadar yaptığı açıklamada önlerinde tek bir formül olduğunun altını çizerken çok sayıda kişini EYT düzenlemesi beklediğini hatırlattı.

Özellikle çalışma gün sayılarını, yıllarını ve sosyal güvenlikteki sağlık sigortası primlerini gözden geçireceklerini söyleyen Bilgin, "En uygun, en kapsayıcı çözümleri yapacağız." dedi. Açıklamasının ardından devamında staj sigortasını  EYT kapsamında olup olmayacağı sorusuna da yanıt veren Bakan Bilgin, "Bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak." ifadelerini kullandı.

Devamında Vedat Bilgin," Sigorta girişi yapılmamış çıraklık ve stajyerlik durumu kapsamında dahil değil. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem." ifadelerini kullandı.

EYT'YE KİMLER GİRECEK?

"Bu konuyla ilgili şunu söyleyeyim bir defa. Birçok televizyon kanalında çeşitli uzmanlar ellerinde kalemle hesaplar falan yapıyorlar. Onların hiçbiri bizim önümüzde yok öncelikle onu Söyleyeyim. Televizyonda çıkarıyorlar işte 'şunlar da girecek bunlar da çıkacak' öyle bir şey yok. 1999 yılı öncesi biliyorsunuz yaş ile ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz."

Öz Sağlık-İş'ten 3 Bakana EYT mektubu Öz Sağlık-İş'ten 3 Bakana EYT mektubu

Önümüzde tek bir model var yani çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların teker teker durumlarını, primlerini, çalışma gün sayılarını, yılları gibi, bunları gözden geçirip, en uygun en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız. Niye şimdi açıklamıyorsunuz diyenler var. Henüz çalışmamız bitmedi. İkincisi adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocak ayından sonra uygulamaya sokulacak. Şimdi açıklamanı bir anlamı ve acelesi yok. Biraz önce bahsettiğim sorunları adım adım açıklayacağız.

EYT PRİMİ TAMAMLAMAK İÇİN ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Faruk Erdem tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda "Biz bir süredir EYT konusunu konuşmadığımız için çok mesaj geliyor. EYT'de bir gelişme olduğu zaman zaten bilgilendirme yapıyoruz. EYT için 2 kriter çok önemli, 1. yıl 2. prim. Primi eksik olan çok arkadaşımız var.
Primi eksik olanlar borçlanacak. Borçlanma asgari ücret ile yapılıyor. Asgari ücret ne zaman artacak? Ocak ayında yeni rakam belli olacak. Öyleyse aralık sonuna kadar borçlanma durumunuz varsa mutlaka borçlanın. Eğer imkanın varsa ve borçlanma hakkınız da varsa mutlaka aralık ayı bitmeden bu borçlanmaları yapın." ifadeleri kullanıldı.