Staj sürelerinin emeklilikte sayılıp sayılmayacağı konusu gündemdeki yerini koruyor.

Ferhat Salman'dan hükümete çağrı Ferhat Salman'dan hükümete çağrı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesiyle ilgili yakın zamanda açıklama yaptı.  Bunlardan biri Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile diğeri ise staj sürelerinin emeklilikte sayılması ile ilgili. Bilgin, EYT konusunda, “EYT sorunu 1999 öncesi işe başlayanların emeklilikle ilgili karşılaştığı bir sorundu. Prim gün sayısını doldurmuş olan, yılı tamamlamış olanların karşılaştığı bir sorundu. Yaşla ilgili bir problemdi. Emeklilik yaşının yükseltilmesiyle ilgili bir problemdi. Onunla ilgili bir çözüm aşamasına geldik” dedi. Bilgin, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada da EYT konusunda çalışmanın teknik olarak tamamlandığını, aralık ayında yapılan toplantıyla kamuoyu ile paylaşılacağına dikkat çekti.

Bakan Bilgin, staj konusunda ise stajda sağlık sigortasının yapıldığını ancak emeklilik sigortasının yapılmadığını belirterek, “Çok eski bir düzenleme. Bu konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Ben bu konuda bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçları ne olur? EYT kapsamında da bunu değerlendirmek gerekir” şeklinde açıklama yaptı.  Mağdurla staj sürelerinin sigorta başlangıcı sayılmasını talep ediyor. Seçime kısa bir süre kala EY düzenlemesi staja dail olması için seslerini duyurmaya çalışıyor.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTA BAŞLANGICI SAYILACAK MI?

Soru: 17 Eylül 1989 tarihinde okulda staj yaptım ve sigorta satın aldım. Ben de orduya katıldım. İlk primim 193 yılında ödendi. Ağırlıklı olarak staj dönemi için düzenlenen sigortanın iptali mümkün müdür?

Cevap: Staj süresince yaptırılan sigorta kişiyi sadece iş kazası riskine karşı korur. Emeklilik eki bu katkı payına dahil edilmediğinden, işten
çıkarılma halinde sigorta tazminatı emeklilik yaşının hesaplanmasında başlangıç noktası sayılmaz. Ayrıca mevcut yasaya göre deneme süresi ödünç alınamaz.