CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, EYT düzenlemesindeki eksiklikleri gidermeleri için iktidara seslendi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de yaptığı konuşmada, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu'na (Bağ-Kur) prim ödeyenlere de yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, EYT düzenlemesinde Bağ-Kur’lularda aranan 9 bin gün prim şartının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtti, bu konuda yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Gürer, 2000 yılı öncesi vergi kaydı olup Bağ-Kur tescili yaptırmayanlar için geriye dönük tescil hakkı verilmesi gerektiğini belirtti. TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak bir konuşma yapan Gürer, bu konuda Bağ-Kur'lular taleplerini gündeme getirdi.

Staj ve çıraklık mağdurlarının olmadığı EYT eksik kalır! Staj ve çıraklık mağdurlarının olmadığı EYT eksik kalır!

ANAYASA'NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Vergisini ödediği yılların tescil edilmesinin Bağ-Kur’luların mağduriyetlerinin sona ermesini sağlayacağına değinen Ömer Fethi Gürer, “2000 yılı öncesi vergi kaydı olup Bağ-Kur tescili yaptırmayanlar için geriye dönük tescil hakkı verilmesini Bağ-Kur'lular talep etmektedir. Vergisini ödediği yılların tescil edilmesi mağduriyetlerin sona ermesini sağlayacaktır. 500 bine yakın vatandaşı doğrudan etkileyecek bu düzenleme yapılmalıdır. EYT düzenlemesinde Bağ-Kur'lularda aranan dokuz bin gün prim günü şartı Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır, Sosyal Güvenlik Kurumunda olduğu gibi bu konuda da düzenleme sağlanmalıdır" teklifinde bulundu.