Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) son günlerin yakından takip edilen konuları arasında yer alıyor. Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında büyük bir merakla EYT son dakika gelişmelerini araştırıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Bilgin, EYT hakkında aralık ayını işaret etmişti. Aralık ayını yaklaşırken EYT detayları gündemde bulunuyor. . Peki EYT ne zaman çıkacak, şartlar neler? İşte EYT son dakika bugünkü gelişmeler....

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT için işaret etti: 5 milyon emekli aralık ayını bekliyor - Norm Haber

BirGün'den Aziz Çelik yazdı! "EYT yoksul emekli ve ucuz işgücü yaratmasın" BirGün'den Aziz Çelik yazdı! "EYT yoksul emekli ve ucuz işgücü yaratmasın"

EYT'DE SON DURUM NEDİR? 

Emeklilikte yaşa takılanlarla ile ilgili detaylar merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Numan Kurtulmuş ve Bakan Bilgin açıklama yaptılar.

Numan Kurtulmuş, EYT ile ilgili açıklamalar yaptı. Kurtulmuş şu açıklamayı yaptı; Milletin gündeminde olup da AK Parti'nin masasında olmayan hiç bir şey yoktur. Biz rasyonel bir şekilde, vatandaşın taleplerini değerlendiriyoruz. EYT'yi de Çalışma Bakanımız açıklayacaktır.

Askerlik ya da doğum borçlanması yapacak EYT'liler için kritik tarih yılbaşı! Kaçıran 33 bin lira fazla ödeyecek - Son Dakika

Bakan Bilgin "Bu konuyla ilgili şunu söyleyeyim bir defa. Birçok televizyon kanalında çeşitli uzmanlar ellerinde kalemle hesaplar falan yapıyorlar. Onların hiçbiri bizim önümüzde yok öncelikle onu söyleyeyim. Televizyonda çıkarıyorlar işte ‘şunlar da girecek bunlar da çıkacak’ öyle bir şey yok. 1999 yılı öncesi biliyorsunuz yaş ile ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz. Önümüzde tek bir model var yani çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların teker teker durumlarını, primlerini, çalışma gün sayılarını, yılları gibi, bunları gözden geçirip, en uygun en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız. Niye şimdi açıklamıyorsunuz diyenler var. Henüz çalışmamız bitmedi. İkincisi adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocak ayından sonra uygulamaya sokulacak. Şimdi açıklamanı bir anlamı ve acelesi yok. Biraz önce bahsettiğim sorunları adım adım açıklayacağız. Aralık’ta da inşallah Meclis'te aralık ayının ilk haftası çalışma tertip ettiler. Meclis'e aralık ayında intikal ettireceğimizi zaten paylaştım” dedi.

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE EYT'Lİ OLUNUR MU? 

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, şu ifadeleri kullandı: "Bazı borçlanmalar EYT kapsamına girecek ki bunlar borçlanırsa eğer sigortalılık başlangıç süresini geri çeker. Burada askerlik borçlanması en önemlilerden birisidir. Toplamda 2 yıl boyunca yapılabilecek borçlanmadır. Bir diğeri kadınlarda doğum borçlanmasıdır. Kadınlarda her bir çocuk için 2 yıl toplamda en fazla 3 çocuk için doğum borçlanması yapılabiliyor.Aynı şekilde yurt dışı borçlanma yapılırsa bu da sigortalılık süresini öne çekiyor. Sözleşmeli personeller çalışmadıkları gün kadarını borçlanabiliyorlar. Mesela 30 gün varsa 15 gün prim ödendiyse geri kalan 15 gün için prim yatırabiliyorlar.Kamu görevlerindeyken seçim dolayısıyla istifa edip geri gelenler o süreyi borçlanabiliyor. Memurlar eğer ücretsiz izin kullandıysa bu tutarı borçlanabiliyorlar. Yine aynı şekilde yurt dışında tıp öğrencileri öğrenim gördüyse o süreleri de borçlanabiliyor.