EYT ile ilgili oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin EYT için ilk kez kapsamlı bir açıklama yaptı. İlk etapta 1.5 milyon kişinin yaş şartsız bir şekilde emekli edilebileceği Bakan Bilgin tarafından belirtildi. Peki EYT'den kimler yararlanacak? İşte ayrıntılar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT hakkında son dakika bir açıklamada bulundu. Bilgin, ""Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1.5 milyon kişi var" ifadelerine yer verdi. Peki EYT'den ilk kimler yararlanacak? EYT'den kimler emekli olabilecek? İşte merak edilenler!

Stajyer mağdurlarına olumsuz haber! Stajyer mağdurlarına olumsuz haber!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: "(EYT düzenlemesi) Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil. EYT'de yaptığımız düzenleme şartları herkesi kapsayacak. EYT'de 1999 öncesi 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz." açıklamasında bulundu. 

Düzenlemenin Aralık ayı içerisinde Meclis'e sunacaklarını aktaran Bilgin, "Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1.5 milyon kişi var" dedi.

Şartları taşıyanların yüzde 87'sinin özel sektörde çalıştığını söyleyen Bilgin, işverenlerin toplu emeklilik taleplerinin oluşturacağı yüksek kıdem tazminatı yükümlülüğü endişelerine de yanıt verdi.

TAZMİNAT KOLAYLIĞI İÇİN 2 FORMÜL

Bilgin, "Resesyona giden dünyada biz bunu nasıl yapacağız diyorlar. Kimse endişe etmesin bu sorun Meclis'te çözülmüş olacak" diye konuştu. İşverenler, bu kapsamda uygun maliyetli kredi desteği ve tazminat imkanı gibi taleplerini dile getirmişti. Bu talepler değerlendirilerek karar verilecek. 

KİMLER KAPSAMDA?

8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olup prim ve yıl şartını tamamlayanlara yasayla emeklilik yolunun açılması bekleniyor. Eğer yaş şartı kaldırılır ve ek bir şart da getirilmezse 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlardan işe giriş tarihine göre 5000 ile 5975 gün arasında primi bulunanlar, kadınsa 20, erkek ise 25 yılı tamamlamışsa emekli olabilecek.

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'da ise kadınlarda 20 tam yıl (7200 gün), erkeklerde 25 tam yıl (9000 gün) hizmeti tamamlamak yeterli olacak. Prim ve yıl şartlarını tamamlayamayanlar, şartları sağladıklarında emekli aylığına kavuşacak.

PRİM EKSİĞİ VARSA NE YAPILACAK?

Yıl şartını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar eğer şartları sağlıyorsa borçlanma da yapabilecek. Borçlanma imkanı sadece askerlik ve doğumlarla sınırlı değil. (Takvim)