Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Aralık ayından Meclis'e sunulması beklenirken hazineye maliyeti de netleşmeye başladı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden ilk etapta şartları taşıyan yaklaşık 1,5 milyon kişinin faydalanması beklenirken, EYT’nin ilk yılında hazineye en az 150 milyar liralık maliyet getirmesi öngörülüyor.

SGK’nın işçi ve işveren prim gelirinin, söz konusu EYT’liler emekliye ayrıldığı anda yıllık 40,1 milyar lira azalacağı öngörülüyor.

Emekli olacaklarla birlikte İşsizlik Sigortası Fonunun prim gelirinde de yıllık yaklaşık 3,5 milyar lira düşüş bekleniyor. 1,5 milyon EYT’liye iki bayram ikramiyesi için de toplam yaklaşık 3,3 milyar lira ödeneceği hesaplanıyor. Bu tutar, hâlihazırda emekli olacakların tamamının asgari ücret almadığı da varsayıldığında biraz daha artıyor. Böylece 1,5 milyon EYT’li için hazinenin yükünün, emekli aylığı, prim ödemelerindeki değişiklikler ve bayram ikramiyesi dâhil olmak üzere yıllık en az 150 milyar liraya çıkacağı tahmin ediliyor. 

İslam Memiş'ten altın fiyatları için tavsiyeler İslam Memiş'ten altın fiyatları için tavsiyeler

En düşük emekli aylığının 5 bin lira olması durumunda sadece maaşların maliyeti, 63 milyar liradan 90 milyar liraya çıkıyor. En düşük emekli aylığının 7 bin 500 lira olması durumunda ise maaşların maliyeti 135 milyar lirayı buluyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ