TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Emeklilikte Staja Takılanlar

Ancak staj mağdurlarının kapsama alınması yeni mağduriyetlere kapı açtı. Çok küçük yaşlarda ekmek parası kazanmak için çalışma hayatına atılan stajyer ve çıraklar sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve depremin yaralarını daha çabuk sarmak için emeklilikte önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını istiyor.

Kartal Belediye Başkanı Yüksel, Beden Eğitimi Öğretmenleriyle bir araya geldi Kartal Belediye Başkanı Yüksel, Beden Eğitimi Öğretmenleriyle bir araya geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 8 Eylül 1999'dan önce stayjer ve çırak kaydı bulunanlar sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını karşıladıkları takdirde yaş şartı aranmadan emekli olabilmek istiyorlar. Staj ve çıraklık mağdurları sosyal medyada sık sık etkinlik düzenleyerek seslerini yetkililere duyurmak için mücadele ediyor.

Emeklilikte Prime Takılanlar

EYT yasasında 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olanlar için yaş şartı kaldırılırken prim şartının olması tepki çekti.  Bakan Vedat Bilgin, çalışmalar yapılırken düzenlemede prim engeli olmayacağını söylemesine  rağmen prim gün sayısına ilişkin bir düzenleme yapılmadı. SGK’lıların prim gün sayısı işe başlama tarihine göre 5 bin günden başlayıp, 5 bin 975 güne kadar çıkabilecek. Bu kapsamda uzun süredir yaşa takılan EYT'liler şimdi de EPT yani emeklilikte prime takılanlardan oldu. 

Emeklilikte staja ve prime takılanlar seçim öncesi bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyor. Twitter'da etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan mağdurlar emeklilik hakkı için mücadele etmeye devam ediyor.