Fatih Altaylı son yazısında, Aralık ayında Meclise sunulacak olan EYT düzenlemesi ile oluşabilecek büyük tehlikeye dikkat çekti.

Fatih Altaylı köşe yazısında, milyonlarca insanın heyecanla beklediği EYT düzenlemesindeki büyük tehlikeye dikkat çekti.

EYT DÜZENLEMESİNDE BÜYÜK TEHLİKE

Altaylı’nın köşesinin ilgili kısmı şöyle:

“Dün arayan bir tıp profesörü arkadaşım, çıkarılması gündemde olan EYT düzenlemesi ile ilgili bir noktaya dikkat çekti.

Son dakika... MHP'li vekillerden staj mağdurlarına büyük destek Son dakika... MHP'li vekillerden staj mağdurlarına büyük destek

“Yeni EYT yasası, söylenilen şekli ile çıkarsa, kamu düzeni çok ağır darbe alacak” diyerek nedenlerini sıraladı: 

“Bu yasa çıktığı anda, kamudaki iş gücünde çok dikkat çekici bir kayıp meydana gelecek. Alanında uzman, pek çok nitelikli personel kaybı yaşanması kaçınılmaz olacak. Özellikle geçmiş yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ile taşerondan kadroya geçen ve başta benim bildiğim Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ama mutlaka diğer kamu kurumlarında da çok kilit personel emekli olacak. Bunların bazıları zorunlu olarak emekli edilecek. En azından yasada bu zorunlu emeklilik durumunun düzenlenmesi gerek. Bu haliyle çıkarsa ülkede ciddi sorun olur” dedi.

Daha sonra kamuda önemli bir makam işgal eden bir başka profesörün uyarısı geldi.

“EYT sorunu çözülürken çok ciddi bir planlama lazım. Kamuda ve özel sektörde çok hızlı biçimde personel çıkışı olacak. Bazı şirketlerde ve kamu kurumlarındapersonelin yüzde 10’dan fazlasının kısa sürede emekli olması gündeme gelecek. Şirketler bu duruma hazırlıklı olamamaktan korkuyorlar. Kamuda da aynı korku var. Özellikle savunma sanayi gibi sektörlerde hızlı bir boşalma ve takiben hızlı bir beyin göçü olabilir. Özel sektörde bunların üzerine bir de kıdem tazminatı sorunu ortaya çıkacak. Ekonomik koşullar ortada iken, bankalar kredi musluklarını kapamışken, bu kıdem tazminatı yükünün altından zor kalkarlar” dedi.

Her iki uyarı da çok önemli.

AK Parti’nin yasa yapmadaki “becerisi!” de göz önüne alındığında sonradan çok ciddi düzeltmeler yapılmasını gerektirecek ama başta ülkeye büyük felaket yaşatacak alelacele bir yasa çıkarılması çok mümkün.

Bu yüzden şimdiden uyaralım da, faydasız bir son pişmanlık gelmesin ardından.”