Dersim’de insanca yaşanacak bir ücret talep eden ve “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganıyla başlayan Fırat Elektrik Dağıtım AŞ (FEDAŞ) işçilerinin grevleri 70.gününde. Uzun süredir mücadele eden FEDAŞ işçileri, şirketle yapılacak görüşmeden olumlu haber beklerken iş arkadaşlarının işten atılma haberlerini almaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay şirket tarafından gönderilen mesajla 15 işçinin daha işten atıldığı duyurulmuştu.

9 Ağustos 2023 tarihinde düşük ücretler, iş yükünün fazla olması, işçi sağlığı ve güvenliğine dönük önlemlerin alınmaması sebebiyle Kazancı Holding’e bağlı Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’de çalışan DİSK/Enerji-Sen üyesi Tunceli FEDAŞ işçileri, taleplerini yazarak bir metinle işletme içerisinde bir basın açıklamasında bulundu. Bu basın açıklamasında sorunlarının çözümü için işletmeye ağustosun 16’sına kadar süre verdiğiklerini belirttiler. 

ASM Grup Elemanları kadro çağrısında bulunuyor! ASM Grup Elemanları kadro çağrısında bulunuyor!

Eylemin ardından işletme yönetiminin işçilerle iletişime geçmediği, bunun aksine başlattıkları eylem sebebiyle haklarında hukuki süreç başlattıkları ifade edildi. Bu adımın üzerine işçiler 16 Ağustos’ta iş yavaşlatma kararı aldı.

Fedaş işçileri bundan sonraki süreçte yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti:

O sırada AYKOL şirketine bağlı olarak Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’de çalışan sayaç okuma işçi arkadaşlarımızı sendikalı olamayacakları, öyle bir hakları olmadıkları yalanıyla işletme yöneticileri vasıtasıyla bizden ayırmaya çalıştılar. Sonrasında iletişime geçtiğimiz sayaç okuma işçisi arkadaşlarımıza; işletme yöneticilerinin suç işledikleri, sendikalı olmanın onların en anayasal hakları olduğunu anlatarak tüm işçiler arasında birliği güçlendirmiş olduk.

Ağustosun 17’sinde şirket müdür yardımcısı ile aramızda bir görüşme gerçekleşti. Müdür yardımcısı, yetkili olan sendikayla görüşeceklerini söyleyip “Arızalara müdahale edin, sorunları çözeceğiz” dedi ve gitti. Sonrasında Sanat Sokağı’nda bir basın açıklaması ve akabinde işletmeye dönüş yolunda iş araçlarımızla kent merkezinde bir konvoy yaptık. Pazartesi İstanbul’da yapılacak görüşme hakkında bilgi almak için yöneticilerle konuşulduğunda aynı gün “Hakkınızda hukuki işlem başlatıldı” denilerek bir görüşme gerçekleşmeyeceği söylendi ve bizde bulunan iş araç anahtarlarımız toplandı. Arızalara müdahale edecek işçi kalmayınca da arızalara gidilemedi. Acil müdahale gerektiren, arızalara kendi şahsi araçlarımızla gitmek zorunda bırakıldık.

Uğradıkları haksızlığın üzerinden 70 gün geçmesine rağmen hala mağdur durumda bırakılan FEDAŞ işçileri yaşadıkları geçim sıkıntısının üzerine valiliğe yürüme kararı aldı.