Altının gramı, güne artışla başlamasının ardından 2 bin 424 lira seviyesinde işlem görüyor.

Altının gramı, dün ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak geriledi ve günü yüzde 2,1 azalışla 2 bin 410 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı yeni güne yüzde 0,65 artışla başlamasının saat 11.05 itibarıyla 2 bin 424 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4 bin 20 liradan, Cumhuriyet altını ise 16 bin 15 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu esnada yüzde 0,36 artışla 2 bin 337 dolar seviyesinde seyrediyor.

Küresel piyasalarda, ABD'de açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki canlılığa işaret etmesinin ardından ABD Merkez Bankasının (Fed) ilk faiz indirimine dair beklentilerin yılın son çeyreğine ötelenmesiyle risk algısının arttığı görüldü.

Ticaret Bakanlığı'ndan enflasyon düzeltmesinde esas alınacak finansal tablolara açıklama! Ticaret Bakanlığı'ndan enflasyon düzeltmesinde esas alınacak finansal tablolara açıklama!

ABD'de açıklanan makroekonomik göstergeler, güçlü sinyaller vermeyi sürdürürken Fed yetkililerinin enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmek istedikleri ve faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiği yönündeki sözle yönlendirmelerini de destekledi.

Dün açıklanan verilere göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 18 Mayıs ile biten haftada 215 binle beklentilerin altında gerçekleşti.

Analistler, ekonomik canlılığa ilişkin olumlu veri akışının Fed'in politika faizini daha uzun süre yüksek tutma ihtimalini artırdığını, işsizlik maaşı başvurularındaki azalışın da ABD'de istihdam büyümesi yavaşlasa da iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdiğini ifade etti.

Bahsi geçen gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in ilk faiz indirimine eylülde gitme ihtimalinin yüzde 48'e gerilediğini bildiren analistler, Bankanın faiz indirimine başlama olasılığının kasım için yüzde 65 ve aralık için yüzde 85 ihtimalle fiyatlandığını dile getirdi.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de dayanıklı mal siparişleri ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 400 ve 2 bin 430 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 320 ve 2 bin 300 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu aktardı.

Editör: Yudum Özel