EYT sorunu Türkiye gündeminde yer almaya devam ederken 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesiyle birlikte gözler EYT düzenlemesine çevrildi.

Binlerce vatandaşın büyük bir ilgiyle yakından takip ettiği EYT konusu gündemin en üst sıralarında yer alıyor. İktidar ve muhalefet EYT sorununun çözümü için yeni formüller masaya yatırıyor. Çözümü için henüz net bir adım atılmadı ancak süreç içerisinde gerek siyasetçiler gerekse gazeteciler EYT konusunu her gün gündemde tutuyor. 

Fabrika atık sularını kanala bıraktı, 8 işçi zehirlendi! Fabrika atık sularını kanala bıraktı, 8 işçi zehirlendi!

BAKAN BİLGİN’DEN EYT AÇIKLAMASI!

Bakan Bilgin’in EYT ile ilgili açıklamasında, “3600 ek gösterge meselesini çözümünü bu ayın sonu itibarıyla tamamlamış olacağız. Bitti zaten, son düzenlemeleri yapacağız. Sözleşmeli personel meselesi EYT meselesi var. Bunların hepsi dosya dosya hepsi önümüzde. Adım adım dosyaları açıyoruz, çözüme ulaştığımız anda da kamuoyuyla paylaşıyoruz. Emekçilerimizi, çalışanlarımız endişe etmesinler. Bizim görevimiz onları enflasyon karşısında korumak.” ifadelerine yer verdi.

Habertürk Ekonomi Yazarı Ahmet Kıvanç’ın EYT açıklamaları:

“Bakan açıklama yaptığına göre bunu kayda almak gerekiyor.Şunu söylemek gerekiyor; Büktüreside her zaman her türlü ihtimale karşı hazırlıklar yapılır. Yani bir gün EYT konusunda Hükümet’ten bize bir talep gelirse ‘Ne yapmamız gerekir” ve “Nasıl davranmamız gerekli” şeklinde bürokraside alternatifli hazırlıklar olur. Bunlar bekletilir. Dolayısıyla bürokrasi cenahında böyle alternatifli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Seçime doğru giden süreçte her şey mümkün. Ama keşke seçim döneminde olmayıp ta enine boyuna tartışılsaydı.”

EYT’DE KAPI ARALANDI

Konuşmasına devam eden Kıvanç, EYT ile ilgili şimdiye kadar kapalı olan kapıların açıldığını yasal düzenleme olmasa bile seçim sonrasına yönelik bir vaat hazırlığının olabileceğini ifade etti. Seçim sathı mahalline girdik her şey mümkün. EYT düzenlemesi yapılabilir. Bunun nasıl olacağını maliyet hesaplarıyla birlikte gündeme gelir. Tabi hemen bugün yürürlüğe girecek şekilde olmayabilir? Belki de onu vasat şeklide seçimden sonra yasayı uygulamak üzere diye… Yasa öncelikle çıkartılmayabilir. EYT ile ilgili kapılar aralandı. Bugüne kadar kapılar kapalıydı bugün artık aralandı.