İşletmelere IBAN üzerinden ödeme almanın yasal olmayan yollarıyla ilgili ciddi uyarılar yapıldı. Uzmanlar, bu tür uygulamaların noter işlemlerinden bile men edilme ve mal varlığının dondurulması gibi ciddi sonuçlara neden olabileceğini belirtiyor.

Olası İstanbul depreminden, Kobani davasına… İşte TBMM’de bugün görüşülenler Olası İstanbul depreminden, Kobani davasına… İşte TBMM’de bugün görüşülenler

Bazı işletmeciler, bozuk veya çalışmayan pos cihazlarını gerekçe göstererek müşterilerden IBAN üzerinden ödeme yapmalarını istiyor. Bazı durumlarda ise müşteriler bu seçeneğe mecbur bırakılıyor. Ancak bu uygulama kesinlikle yasalara aykırı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN ile ödeme alan işletmeleri radarına aldı. Alınacak önlemler kapsamında KDV, gelir ve kurumlar vergisinde kayıpların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bunun için sürekli farklı kişilerden ödeme alan banka hesapları tespit edilecek ve gerekirse sahiplerine ceza uygulanacak. 

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ise kazançları ile harcamaları uyumsuz olan kişilere yönelik analizleri hızlandıracak. Bu uygulama ile vergi kaçıran kişiler tespit edilecek.

Editör: Dilara Adak