Bayram sürecine ilişkin bilgilendirmede bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB'den yapılan açıklamada, belediye ekiplerinin bayram süresince kurban kesim alanlarında denetimlerini sürdüreceği ve destek hatlarının iletişime açık olacağı bildirildi.

EKİPLER HAZIR BEKLETİLECEK

Alınan tedbirlere ilişkin İBB'den yapılan açıklamaya göre, bu yıl 16-19 Haziran tarihleri arasında kutlanacak bayram süresince ekiplerin 7 gün 24 saat görev alacağı bildirildi.

İBB’ye ait olan Avrupa yakasında 2, Anadolu Yakasında 3 olmak üzere toplam 5 tesiste hayvan satış ve kesim hizmeti sunulacak. Ayrıca, modern barınma ve kesimhanelerin bulunduğu tesislerde, arızalara karşı ekipler de hazır bekletilecek.

Diğer yandan, kesilen hayvanların etlerinin paketlenmesi için 240 bin hijyenik poşet hazırlandığı ve ücretsiz olarak dağıtılacağı belirtildi.

KESİM YERLERİ NERELER?

İBB’ye ait 7 bin büyükbaş, 4 bin küçükbaş olmak üzere toplam 11 bin hayvan kapasiteli satış ve kesim alanlarına ait liste şöyle:

Avrupa Yakası

  • Alibeyköy-Eyüpsultan 
  • Kayaşehir- Başakşehir

Anadolu Yakası

  • Paşaköy- Sancaktepe
  • Ferhatpaşa-Ataşehir
  • Kurnaköy-Pendik

Listede hizmet verecek olan tesislerin içerisinde mescit, lavabo, tuvalet, dinlenme alanları ve mobil büfe gibi tüm ihtiyaçların karşılanacağı sosyal alanlar da bulunuyor.

MOBİL UYGULAMA ÜCRETSİZ OLARAK İNDİRİLEBİLECEK

Alınan tedbirler kapsamında İBB tarafından Kurban Mobil Uygulaması hizmete sunuldu. Uygulama IOS ve Android marketlerden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ayrıca uygulamaya İstanbul Senin uygulaması üzerinden de erişiim sağlanabilecek.

İzmir'de yeni orman yangını: Müdahaleler sürüyor İzmir'de yeni orman yangını: Müdahaleler sürüyor

Söz konusu uygulama ile İBB’ye ait kurban satış ve kesim yerleri kolaylıkla bulunabilecek. Ayrıca, kurbanlık hayvanların kontrollerinin yapılabilmesi için de Tarım ve Orman Bakanlığı verilerinden alınan hayvan küpe kayıtları da uygulamanın içerisinde yer verildi. Uygulama üzerinden vatandaşlar kurban kesim sırasını takip edebilecek.

Ek olarak, vatandaşlara İBB kurban satış ve kesim alanlarında ücretsiz ve sınırsız internet hizmeti de sunulacak.

TOPLU ULAŞIM ÜCRETSİZ OLACAK

Toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanabilmek için vatandaşlar kişiselleştirilmiş İstanbulkart'lara sahip olmalılar. Ücretsiz ulaşım, 16-19 Haziran arasını kapsayan 4 günlük bayram süresince geçerli olacak.

Ayrıca, İETT, Metro İstanbul ve Şehir Hatları gerekli hallerde ek seferler ile hizmete devam edecek. Ulaşım konusunda, İBB Deniz Taksileri ise 7/24 hizmet vermeye devam edecek.

Öte yandan, bayram boyunca, Kuzguncuk İskelesi, Moda İskelesi, Kadıköy İskelesi, Beşiktaş İskelesi ve Çubuklu arabalı vapur iskelelerinde yer alan vapur kafeleri de hizmet verecek.

Kaynak: Haber Global