Kobani davası kapsamında, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'da tutuklu yargılanan sanıklar arasında bulunuyor.

Bugün karara bağlanması beklenen Kobani Davası’nın 83’üncü duruşması, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Öte yandan, mahkeme daha önce iki kez kararı açıklamayı ertelemişti. 

KOBANİ DAVASI NEYDİ?

6-8 Ekim 2014 tarihlerinde Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşanan olaylarda eylemcilerle kolluk kuvvetleri arasında çatışmalar çıkmış ve resmi kaynaklara göre 37 kişi yaşamını yitirmişti. Çatışmalar kapsamında 326'sı kolluk kuvveti olmak üzere toplamda 761 kişi de yaralanmıştı.

6-8 Ekim 2014 tarihlerinde IŞİD’in Kobani’ye saldırmasının ardından birçok ilde yapılan protesto ve eylemler nedeniyle Kobani Davası kapsamında, aralarında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 18’i tutuklu 108 kişi yargılanıyor.

Bu kapsamdaki 108 kişi, ''devletin bütünlüğünü bozma''  başta olmak üzere pek çok suçla yargılanıyor.

Söz konusu davanın iddianamesi, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 Ocak 2021’de kabul edildi.

"HUKUKEN TUTUKLANMADIK"

Davada yargılananlar hakkında 29 ayrı suçlamayla 38'er kez ''ağırlaştırılmış müebbet hapis'' cezası isteminde bulunuluyor. Diğer yandan Demirtaş, 25 Aralık 2023 tarihinde yaptığı ilk savunmasında şu ifadelerde bulunmuştu:

İsrail polisinin öldürdüğü Saklanan'ın naaşı yarın ülkeye geliyor İsrail polisinin öldürdüğü Saklanan'ın naaşı yarın ülkeye geliyor

''Hakkımda somut tek bir delil yok, bu bir siyasi intikam davasıdır, hukuken tutuklanmadık, hepimiz siyasi rehineleriz'' 

Kaynak: T24