İkinci el otomobil piyasasında görülen fahiş fiyatlara Ticaret Bakanlığı el koydu. Bakan Muş, fiyatları düşürecek formülünü açıkladı.

Son aylarda biçilen fahiş fiyatlarla beraber otomobil piyasası durgunlaştı. Bu durum üzerine Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Sosyal konut projesine başvuranlar dikkat! Başvurunuz iptal edilebilir Sosyal konut projesine başvuranlar dikkat! Başvurunuz iptal edilebilir

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gündeme dair açıklamalarda bulunurken ikinci el otomobil konusuna da değindi. Bakan Muş, fiyatları düşürecek formüllerinden bahsetti. Bakan Muş,

İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a carlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak. Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a carlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz.
Araçları gerçek anlamda ihtiyacı olanların alıp satması gerektiğini de sözlerine ekleyen Muş, sözlerini “Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız.