İngiltere'de, Demir yolu, Deniz yolu ve Ulaştırma (RMT) Sendikası grev başlattı. Grev nedeniyle ülkede ulaşımda büyük sıkıntılar yaşanmaya başladı. İşçiler artan enflasyon karşısında maaşlarına yüzde 7 zam isterken hükümet ise yüzde 3 öneriyor. İşte İngiltere'deki demir yolu grevinin ayrıntıları...

İngiltere'de başlayan ulaşım grevi ülkeyi derinden etkiliyor. Grevde trenlerin sadece beşte biri hizmete devam ediyor. Genellikle ana hatlarla sınırlı olan seferler, ancak 07.30-18.30 saatleri arasında yapılacak.

İngiltere'nin yanı sıra İskoçya ve Galler'de de çoğu tren gün boyunca çalışmayacak.

NATO Zirvesi'nde ortak karar: İsveç ve Finlandiya üyeliğe davet edildi NATO Zirvesi'nde ortak karar: İsveç ve Finlandiya üyeliğe davet edildi

Euston, Waterloo ve London Bridge gibi yoğunluğuyla bilinen istasyonların grevden ötürü boş kalışı dikkat çekti.

Grev sonrasında Londra metrosu seferleri de durma noktasına geldi.

OTOBÜS DURAKLARINDA UZUN KUYRUKLAR

Londra'da seyahat etmek isteyenler otobüse yönelirken otobüs duraklarında da uzun kuyruklarla karşılaştı.

Londra çevresindeki yolların normalden daha yoğun olduğu ve şehir merkezlerine doğru trafiğin oluştuğu görüldü.

Son 30 yılın en büyük grevi olarak ifade edilen eyleme 40 binden fazla işçi katılım sağlıyor.

İŞÇİLER NE İSTİYOR?

Sendika, artan enflasyon karşısında yüzde 7'lik zam talebinde bulunurken, hükümet yüzde 3 önerisini yapıyor Ülkede enflasyonun sonbaharda yüzde 11'e ulaşması tahmin ediliyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, BBC'ye konuşarak acil durum kabinesinin (Cobra) grev nedeniyle toplanacağı bilgisini paylaştı.

Sendikalarla görüşmediğini belirten Shapps, "Genelde onlarla görüşmem çünkü bu bir hile. Milyonda bir şans olduğunu düşünseydim elbette bunu ilk fırsatta yapardım." ifadelerini kullandı.

Sendika (RMT) Genel Sekreteri Mick Lynch ise anlaşmazlığın aylarca sürebileceğini uyararak, hükümetinin 4 milyar sterlinlik fonu kestiğini ve anlaşmazlığın çözüme kavuşturulmasını engellediğini belirtti.

İngiltere'de perşembe ve cumartesi günleri de grevin yapılması bekleniyor.