İsrail'in Gazze'ye aralıksız olarak sürdürdüğü saldırılar karşısında İspanyalı Bakan Ernest Urtasun'da sessiz kalmadı. Bakan, Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmasına herhangi bir tepki göstermediği için İspanya devlet televizyonu RTVE'yi eleştiri yağmuruna tuttu. 

Ürdün, Gazze'ye 40 tır insani yardım gönderdi Ürdün, Gazze'ye 40 tır insani yardım gönderdi

Basına açıklamada bulunan Kültür Bakanı Urtasun, "Eurovision organizasyonunun İsrail'in sürmekte olan soykırımını aklamaya hizmet etmesinden dolayı milyonlarca insan utanç duydu" dedi.

Ayrıca, Kültür Bakanı Urtasun, RTVE başkanını bu konuya ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtlaması için Meclis'e çağıracağını duyurdu.

BÜYÜK ÇABA HARCAMIŞLAR

RTVE'den söz vermesini isteyen Bakan Urtasun, RTVE'den Eurovision Şarkı Yarışması'ndakine benzer şekilde İsrail'in soykırımını aklamaya bir daha yardımcı olmayacağına dair garantide bulunmasını istedi.

Ayrıca açıklamasında "İsrail'in Eurovision'a katılımına izin verilmesi RTVE'nin değerleriyle bağdaşmıyor" diyen İspanya Kültür Bakanı, Sumar ittifakı olarak özellikle sosyal medyada, İsrail'in yarışmaya katılmasını önlemek için büyük çaba harcadıklarının altını çizdi.

Kaynak: TRT Haber