İsrail ordusu, 1 Nisan'da Gazze'deki Deyr el-Belah bölgesinde Dünya Merkez Mutfağının (World Central Kitchen-WCK) çalışanlarının hayatını kaybettiği saldırı hakkında bir açıklamada bulundu.

İsrail'in saldırıları sürüyor: Gazze'de can kaybı 35 bin 647'ye yükseldi İsrail'in saldırıları sürüyor: Gazze'de can kaybı 35 bin 647'ye yükseldi

Yapılan açıklamada, saldırıya ilişkin ordu içinde yapılan soruşturmaya göre, yardım konvoyuna yönelik saldırı emrinin, İsrail ordusu subayları tarafından "düşük düzeyli güvene rağmen, konvoyda Hamas üyesi silahlı kişilerin bulunduğu şüphesiyle" verildiği iddia edildi.

"Saldırı emri verildiğinde subayların araçların WCK'ya ait olduğunu tespit etmediği" öne sürülen açıklamada, soruşturmanın sonuçlarının İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'ye ve WCK'nın yanı sıra saldırıda vatandaşları öldürülen büyükelçilere de sunulduğu aktarıldı.

Halevi'nin, Albay Nochi Mendel ve bir binbaşının saldırıya dahil olmaları sebebiyle görevden alınması emrini verdiği ve Tümgeneral Yaron Finkelman, Tuğgeneral Itzik Cohen ile Albay Yair Zukerman'ı kınadığı dile getirildi.

Öte yandan BBC'de yer alan habere göre, konvoyda çanta taşıyan bir yardım çalışanının "silahlı kişi ile karıştırıldığı" ve bu sebeple konvoydaki bir aracın hedef alındığı belirtildi.

Editör: Yudum Özel