Öğrenilenlere göre İsrail hükümetinin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda kabul edilen ve Filistin'in BM üyeliğinin tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsündeki Filistin'e bazı ilave haklar tanınmasının istendiği yönündeki kararı reddettiği aktarıldı.

Açıklamada, İsrail hükümetinin oy birliğiyle Netanyahu'nun önerisini kabul ettiği bildirildi. Ancak, Netanyahu'nun Filistin devletinin kurulmasına izin vermeyeceklerini vurguladığı bilgiler arasında yer aldı. 

KARAR TASARISI KABUL EDİLMİŞTİ

Yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun "Ne BM Genel Kurulu ne de başka bir kurum, hiç kimse bizi engelleyemez, İsrail'in temel hakkı olan meşru müdafaa hakkını kullanmasını engelleyemez." ifadeside yer aldı. 

Hindistan'da bebek hastanesinde yangın: Yürekleri dağladı Hindistan'da bebek hastanesinde yangın: Yürekleri dağladı

BM Genel Kurulu'nda 10 Mayıs'ta yapılan oylamada, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsündeki Filistin'e bazı ilave haklar tanınmasının istendiği yönündeki karar tasarısı kabul edilmişti.

Söz konusu kararda, "Filistin'in BM Şartı'nın 4. maddesi uyarınca BM'ye üyelik kriterlerini yerine getirdiğine ve bu nedenle BM'ye üye olarak kabul edilmesi gerektiğine" işaret edilmişti.

Kaynak: AA