Yükselen enflasyon oranıyla maliyetlerde yaşanan artış sonrası İstanbul'da 4,5 TL'ye kadar çıkan ekmek fiyatlarının, yarından itibaren bazı ilçelerde 5 TL olacağı belirtildi. Geçen yıl bu zamanları 2 TL'den satılan ekmek böylece 1 yıl içinde yüzde 150 zamlanmış olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’den sonra İstanbul’da da ekmek fiyatları 5 lira oluyor.

Resmi bir tarifeye dayanmadan 4,5 TL'ye kadar çıkan ekmek fiyatlarına resmi olmayan bir zammın da yarın gelmesi bekleniyor. Böylece İstanbul’un bazı ilçelerinde 240 gram ekmeğin 5 TL'ye çıkması bekleniyor.

"YARINDAN İTİBAREN 5 LİRADAN SATACAKLAR"

Sözcü'nün haberine göre İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “Bugün itibarıyla henüz uygulamaya alan yok ama yarından itibaren Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir’deki fırıncılar ekmeği 5 liradan satacak.” dedi.

"ESNAF BİZİ DİNLEMİYOR"

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin ise “Resmi tarifenin üzerinde satış yapmak tabii ki doğru değil ama mevcut satış fiyatlarıyla ekmek üretilemiyor. Zarar eden esnaf üretime devam edebilmek için bizi de pek dinlemiyor.” şeklinde konuştu.

BİR YILDA YÜZDE 150 ZAM

İstanbul’da 210 gram ekmeğin 4 liradan satılması gelişmesinin dahi henüz resmi onay almadığı bilinirken ekmekte yeni bir zammın yaşanması şaşırtıcı oldu. Son gelişmeye göre temmuzda resmi tarifenin çıkması beklenirken, ekmek yeni bir gayriresmi zamla 5 TL'ye çıkmış olacak.

Fırıncılar, bu gayriresmi zamları 14 bin TL’lik cezai yaptırım riskini dikkate alarak yaptıklarını belirtiyor.

Şu anki resmi tarifeye göre ekmeğin kilosu 14,3 TL iken, yarın yapılması planlanan gayriresmi zam sonrası ekmeğin kilogram fiyatı 20 TL'yi geçecek ve ekmeğe son 1 yılda yüzde 150 zam gelmiş olacak.

"FIRINCININ ZAM TALEBİ ONAYLANANA KADAR..."

Erdoğan Çetin, “210 gram ekmeğin 4 liraya çıkmasını onaylayan resmi tarife temmuzda çıkınca, 250 gram ekmeğin 5 TL’den satılması resmi olarak da mümkün olacak.” ifadelerini kullandı. 

“Fırıncı ekmeğe zam talep ediyor ama bu talep onaylanana kadar maliyetler yine artıyor ve bizim talep ettiğimiz fiyat düşük kalıyor” diyen Çetin, “Geçen sene 130 liraya aldığımız unun bu yıl 550 liraya çıkacağını söyleseler ya da akaryakıtın 30 liraya çıkacağını söyleseler, inanmazdım” diye konuştu.

Mevcut maaşlarla çalıştıracak personel de bulamadıklarını da anlatan Çetin, personel bulmadığı, maliyetlerin geldiği seviyeden dolayı un alamadığı ve kazanç sağlayamadığı için fırınların birer birer kapandığını dile getirdi.

GEÇEN YAZDAN BU YANA EKMEK FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİM

Geçen sene mayıs ayında 1.75 TL’den 2 TL’ye yükselen ekmek fiyatlarının, 2021’in yaz ayları sonu itibariyle 2.5 TL’ye çıkması gündemdeydi.

11 Kasım 2021’de İTO’dan gelen onayla resmi olarak zam yapılan ve 2 TL'den 2,5 TL'ye çıkan ekmek fiyatları, ilerleyen aylarda bazı ilçelerde önce 3, sonra 3,5 TL'ye kadar yükselmişti.

Resmi tarifenin geç onaylanmasından dert yanan ve un ile enerji maliyetlerindeki artışı zam için gerekçe gösteren fırıncılar, geçen ay da resmi tarifeyi beklemeden bazı ilçelerde ekmeği 4-4,5 TL arasında satmaya başlamıştı.

Ekmeğin 4 TL olarak belirlendiği resmi tarifenin temmuz ayında gelmesi beklenirken fırıncılar bir gayriresmi zamla daha ekmeği 5 TL'ye çıkarmış olacak.

Şehirde aşırı yağış sonrası heyelan... Vali'den açıklama: 'Çok şükür can kaybımız yok' Şehirde aşırı yağış sonrası heyelan... Vali'den açıklama: 'Çok şükür can kaybımız yok'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’de de 14,28 TL’den satılan ekmeğin kilo fiyatı bugünden itibaren 20 TL'ye çıkarılmıştı.